Aile Planlaması

94184.pngAile Planlanması Yöntemlerini detaylı şekilde şu başlıklar altında inceleyebilirsiniz; Geleneksel Yöntemler, Bariyer Metodları, Hormonal yöntemler ve Sterilizasyon yöntemleri

RİA ( RAHİM İÇİ ARAÇ) SPİRAL

RİA (RAHİM İÇİ ARAÇ ) SPİRAL

Koruyucu etkinliği ve kullanım kolaylığı bakımından dünyada en sık kullanılan korunma yöntemidir. Rahim içine yerleştirilen, bakır ve hormon içeren tipine göre 5-10 yıl süre ile korunma sağlayan cisimlerdir. 3 tipi vardır:

ACİL KORUNMA (POSTCOİTAL KONTRASEPSİYON)

Korunmasız cinsel ilişki sonrası acil korunma gerekebilir. Prezervatif yırtılabilir, kayabilir, RİA (spiral) kayabilir veya düşebilir. Diafragma kullanılıyorsa yerinden oynayabilir. İstem dışı cinsel ilişki yaşanmış olabilir; bu durumlarda ilk 72 saat içinde olmak şartıyla acil korunma yöntemi uygulanır.

AYLIK KORUNMA İĞNESİ

AYLIK KORUNMA İĞNESİ (MESİGYNA)

Hergün doğum kontrol hapı kullanmak istemeyen veya unutan bayanların tercihi olabilir. Östrojen ve progesteron hormonu içerir. Ayda bir kol veya kalçadan kas içine enjeksiyon yapılır. Yöntem bırakıldıktan 1 ay sonra yumurtlama gerçekleşebilir. İlk iğne adetin ilk 5 günü içinde yapılır sonra ayda bir tekrarlanır. Biz bayanlara iğne yapıldığı günleri takvime işaretlemelerini öneriyoruz.

3 AYLIK İĞNE

3 AYLIK İĞNE (DEPO PROVERA )

3 aylık korunma iğnesi depo provera (150 mg medroksiprogesteron asetat içerir) kas içi kalçadan 3 ayda bir yapılır. İğne yerinde bazen kızarıklık yapabilir. Adetin ilk 5 günü içinde veya doğumdan 6 hafta sonra yapılır sonra 3 ayda bir iğnelerle tekrarlanır.

HORMONLU RİA (MİRENA)SPİRAL

T şeklinde günde 20 mikrogram levonorgestrel (toplam 52 mg içerir) salgılayan spiraldir. İçerdiği hormon içeriği nedeniyle rahim iç zarı ( endometrium ) incelterek yaptığı değişikliklerle döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller. Cervix (rahim ağzı ) mukus yapısını kalınlaştırarak sperm geçişine izin vermez. Yabancı cisim reaksiyonu oluşturur. 5 yıl süre ile korunma amaçlı kullanılabilir.

KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Aile Planlanması Yöntemleri :

  • Ria (rahim içi araç)
  • Mirena (hormonlu spiral)