ACİL KORUNMA (POSTCOİTAL KONTRASEPSİYON)

Korunmasız cinsel ilişki sonrası acil korunma gerekebilir. Prezervatif yırtılabilir, kayabilir, RİA (spiral) kayabilir veya düşebilir. Diafragma kullanılıyorsa yerinden oynayabilir. İstem dışı cinsel ilişki yaşanmış olabilir; bu durumlarda ilk 72 saat içinde olmak şartıyla acil korunma yöntemi uygulanır.

Acil korunma ilk 12 saat içinde uygulanırsa etkinliği artar. Kullanılan yöntemler %100 korunma sağlamayabilir. Acil korunma yöntemi uygulayanlar mutlaka 1 ay sonra gebelik testi yapmaları önerilir. Eskiden yüksek doz hormon ilaçları kullanılırdı ama yan etkilerinden dolayı artık önerilmez. Korunmasız ilişki sonrası yumurtlamayı izleyen ilk 5-7 gün içinde bakırlı ve küçük RİA (spiral) daha az sıklıkla kullanılır. Cinsel ilişki ile geçen hastalıkları engellemez. RU-486 (antiprogesteron) bazen kullanılabilir.

Bizim size önerimiz; ertesi gün hapı denilen NORLEVO veya PREVEN kullanmanız. Korunmasız ilişki sonrası ilk 72 saat içinde kullanılır. Eğer NORLEVO (750 mcg levonorgestrol içerir. İçinde 2hap bulunur ) kullanılacaksa İlk 12 saat içinde 2 hap alınır. PREVEN (4 tablet vardır. Levonorgestrol ve etinil estradiol içerir, setin içinden gebelik testide bulunur) kullanılacaksa ilk 12 saat içinde 2 hap alınır sonra 12 saat sonra 2 hap daha alınır. Bulantı çok olursa bulantı önleyici ilaç yanında verilebilir, 3 saat içinde kusma olursa doz tekrarlamak gerekebilir. İlaç kullanımında yan etki kanama, bulantı, meme hassasiyeti ve ağrı görülür. Acil korunma yöntemi bir defalığına kullanılır. Bebek emziriyorsanız önce bebeği emzirin sonra ilacınızı alınız ve 6 saat boyunca bebeğinizi emzirmeyiniz. Acil korunma yöntemleri oluşmuş bir gebeliği engellemez. Kesin korunma yöntemleri ve acil korunma yöntemleri konusunda bilgi alabilirsiniz.