AYLIK KORUNMA İĞNESİ

AYLIK KORUNMA İĞNESİ (MESİGYNA)

Hergün doğum kontrol hapı kullanmak istemeyen veya unutan bayanların tercihi olabilir. Östrojen ve progesteron hormonu içerir. Ayda bir kol veya kalçadan kas içine enjeksiyon yapılır. Yöntem bırakıldıktan 1 ay sonra yumurtlama gerçekleşebilir. İlk iğne adetin ilk 5 günü içinde yapılır sonra ayda bir tekrarlanır. Biz bayanlara iğne yapıldığı günleri takvime işaretlemelerini öneriyoruz.

Aylık korunma iğnesi içerdiği hormonlarla yumurtlamayı baskılar, döllenmiş yumurtanın endometrium (rahim iç tabakası) içine yapışmasını engeller, rahim ağzındaki mukusu kalınlaştırarak sperm geçişine izin vermez.

En sık bırakılma nedeni adet düzensizliği yapmasıdır. Baş ağrısı, baş dönmesi, kanama, memelerde hassasiyet gözlenebilir. Bütün hormon içeren yöntemler gibi cinsel ilişki ile geçen hastalıklardan korunmaz bunun için kondom önerilir. Aylık korunma iğnesi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü herkes aylık korunma iğnesi kullanamaz.Eğer; nedeni bilinmeyen vajinal kanama, gebelik şüphesi, emzirme dönemi, kanser öyküsü, yüksek tansiyon, daha önce kalp damar hastalığı geçirmişse, 35 yaş üzeri özellikle sigara içenlerde, migren, karaciğer ve safra kesesi hastalığı varsa kullanılması önerilmez.