HORMONLU RİA (MİRENA)SPİRAL

T şeklinde günde 20 mikrogram levonorgestrel (toplam 52 mg içerir) salgılayan spiraldir. İçerdiği hormon içeriği nedeniyle rahim iç zarı ( endometrium ) incelterek yaptığı değişikliklerle döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller. Cervix (rahim ağzı ) mukus yapısını kalınlaştırarak sperm geçişine izin vermez. Yabancı cisim reaksiyonu oluşturur. 5 yıl süre ile korunma amaçlı kullanılabilir.

Mirena genellikle adetli iken takılır. Böylece gebelik ekarte edilir ve uygulama daha kolaydır. RİA kullanamayanlara ek olarak bilinen veya şüpheli meme kanseri, akut karaciğer hastalığı veya tümörü, mirena içerdiği maddelere aşırı duyarlılık varsa takılması önerilmez. Abortus (düşük) sonrası hemen, doğum sonrası 48 saate kadar takılabilir olmasına rağmen uterusta delinme ve kanama, atılma sıklığının artması nedeniyle pek önerilmez. Takılma şekli ve takibi bakırlı RİA gibidir. Detaylı bilgilere RİA bölümünden ulaşabilirsiniz.

İçerdiği progesteron hormonuna bağlı endometriumu incelterek mens kanamalarını azaltır. Takıldıktan 2-3 ay içinde kanama düzensizlikleri yapar, kullananlarda 1 yılın sonunda % 20 amenore (kanamanın olmaması) görülür. Endişe edilmemesi gerekir. Bu özelliğinden dolayı aşırı adet kanamalarından dolayı histerektomi (rahim alınma ameliyatı) önerilen hastalarda kanamaları azalttığı için alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılır. Ayrıca endometrial hiperplazi, adenomyozis, myom tedavilerinde de kullanılır. Mirena için detaylı bilgi için ofisimizi arayabilirsiniz.