Gebelik

SEVGİLİ ANNE VE BABA ADAYLARI

94088.pngGebelik boyunca karşılaşabileceğiniz sıkıntı ve şikayetlerinizi azaltmak, sağlıklı bebek dünyaya getirebilmeniz için hazırladığımız bilgileri sizlerle birlikte paylaşıyoruz. Amacımız doğuma kadar uzun süren bu süreci siz ve bebeğinizle mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir şekilde geçirebilmenizi sağlamaktır.

Gebelerimizin takiplerini renkli 4 boyutlu ultrason ile yapmaktayız. Görüntüleri kayıt edip size vereceğimiz Dvd ile bebeğinizin görüntülerini sevdiklerinizle birlikte seyredebilirsiniz. Uygun gördüğümüz haftalarda NST (bebeğin iyilik halini gösteren test) testlerini ofisimizde yapmaktayız. Gebelik ile ilgili tarama testlerini ve tetkikleri, iş görmezlik raporları, doğum öncesi ve sonrası raporları sizleri yönlendireceğimiz kurumlarda yaptırabilirsiniz. Doğum, sezaryan ve müdahaleleri, sizlerle birlikte seçeceğimiz anlaştığımız özel hastanelerde yapmaktayız. Özel sağlık sigortaları ile anlaşmalı hekim olarak çalışmaktayız. 7 gün 24 saat bana ulaşabilirsiniz. Doğum fotoğrafçısı ve paket fiyatlar için bilgi alabilirsiniz.

DR.MUSTAFA TORGAÇ

Gebelikte Bacak Krampları

Gebelerde geceleri özellikle sabaha doğru görülen bacak krampları uykudan uyandıracak kadar ağrı ve acı vermektedir. Genellikle gebelik 6.aydan sonra sık görülür. Krampları tetikleyen birçok sebep bulunmaktadır.

Gebelik ve Reflü

Gebelik reflüsü ( mide ekşime ve yanması) mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi sonucu asit sıvının özefagus duvarını tahriş etmesine denilir. Gebeliklerin yaklaşık 2/3 de görülür. Gebelik ilk üç ay içinde başlar şikayetler artarak devam eder. Doğum sonlandığında şikayetler büyük ölçüde geçer.

Gebelikte (hamilelikte) Kilo Alımı

Gebelikte ortalama 9-12 kg alınmalıdır.Alınan bu kilonun ortalama 3-4 kg bebek,ortalama 1 kg amnios sıvısı denilen bebeğin suyu, 1 kg rahim büyümesi,1.5 kg annenin artan kan hacmine bağlı,1 kg plasenta,1kg büyüyen göğüsler,1 veya 2 kg annenin su tutmasına bağlıdır.Geri kalan kilo fazlalığı annede yağ depolanmasına bağlıdır.

Gebelik Döneminde Balık ile Beslenme ve Omega 3

Gebelik döneminde mutlaka haftada en az 2 defa balık yemek gerekmektedir.Çünkü balık içinde vücut dışından almamız gereken omega 3 bulunmaktadır.Omega 3 bebek beyin ve göz gelişimi için oldukça yararlıdır.

Sezeryan Doğum Dezevantajları

*Sezeryan cerrahi bir ameliyattır. Her cerrahi operasyonda görülebilecek sıkıntı ve komplikasyonlar sezeryan da karşımıza çıkabilir.

Gebelik Öncesi Danışmanlık

Gebelik planlayan aileler en az 3 ay önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalıdır. Bu süre içinde gebelik için ideal kiloya gelinmeli, sistemik veya kronik hastalığı varsa kontrollerine giderek ilaç dozları gebelik öncesi ve gebelik süreci boyunca kullanabileceği şekilde ayarlanmalıdır.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebelikte en sık görülen enfeksiyon idrar yolu enfeksiyonudur. Gebelikte böbrek toplayıcı sistemde ve üreterlerde genişleme olur. Böbrek kan akımında ve süzme fonksiyonunda artma meydana gelir.

Artmış progesteron hormonuna bağlı düz kaslarda gevşeme olur böylece idrar yolları ve mesanede idrar akım hızı azalarak idrar birikmeye başlar. Gebelikte büyüyen uterus basısına ve barsakların uterusu özellikle sağ tarafa itmesiyle üreterlerde ve böbreklerde genişleme olur. Böylece idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlanır.

Lohusalık Dönemi

Bebek ve plasenta doğumundan sonra 6 haftalık döneme lohusalık denir. Bu dönemde geçici ve kalıcı değişiklikler olur.

KALICI DEĞİŞİKLİKLER

Doğumdan sonra uterus göbek üzerindedir ve kasılmalarla (emzirme döneminde oksitosin hormonu rahimde kasılmalara yol açar) eski yerine iner fakat normalden biraz büyük kalacaktır.

Doğum ve Sezeryan Fiyatı (ücreti) 2019 Antalya

Antalya’da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak gebelik takiplerini renkli 4 boyutlu ultrason ile yapmaktayım. Her 15 günde bir düzenli olarak takip ettiğim gebelere normal doğum ve sezeryan ile doğum için Antalya’da bulunan özel hastanelerde paket fiyat vermekteyim.

Gebelikte Beslenme

Gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenme bebeğinizin büyümesi, bedensel ve zihinsel açıdan gelişimi için çok önemlidir. Ölü doğum, erken doğum, düşük kilolu bebek, bedensel ve zihinsel özürlü çocuk doğumu görülebilir.

Riskli Gebelik

Anne veya bebekte gebelik sırasında ortaya çıkan bazen doğum sonrası devam eden rahatsızlıklar gebeliği riskli hale getirir. Anne adayının gebelik öncesi var olan bazı hastalıkları, gebelik süreci boyunca hem anne hem bebeği risk altında bırakır. Her anne adayı gebelik planlamadan en az 3 ay önce gebelik öncesi danışmanlık almalıdır.

Gebelikte Cilt ve Güzellik

Gebelikte hormonlar ve büyüyen karnın etkisiyle ciltte geçici ve kalıcı değişiklikler olabilir.

GEBELİK ÇATLAKLARI: Gebelerin % 50-90 ‘ında görülür. Genellikle karın alt bölgesinde, uyluklar, kalça, kollar ve memelerde görülür. Genellikle pembe bazende gümüş renginde gözlenirler. Ağrı gözlenmez sadece rahatsız edici kaşıntılar nedeniyle gebeler sıkıntı çekerler.

Gebelikte Egzersiz

Gebelikte egzersiz yapmak gebelik sürecinin daha iyi ve sağlıklı ilerlemesine katkıda bulunur. Gebe kendisini daha iyi ve formda hisseder. Dengeli kilo alır, doğumu kolaylaştırır, doğum sonrası iyileşme süreci daha hızlıdır, daha çabuk ayağa kalkar. Solunum ve dolaşım sistemi iyi çalışır. Gebenin kendine olan güveni artar.

Gebelikte Uçak Yolculuğu ve Seyahat

Gebelik boyunca bize en çok sorulan soru; uçak yolculuğu veya seyahatin bebek veya bana zararı olurmu? Riskleri nelerdir? Günümüzde hava yolu şirketlerinin artması ve çoğu ilimizde havaalanlarının açılması gebeler için seyahati kolaylaştırmıştır.

Gebelikte Bulantı Ve Kusma

Genellikle gebeliğin 6 haftasında başlar %90'ı gebelik 16. haftasından önce kaybolur. Çok nadir gebelik seyri boyunca görülebilir. Sabahları bulantılar kusma, iştahsızlık ve belli kokulara karşı aşırı hassasiyetle birlikte olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

CİNSELLİK: Doktorunuza danışarak düşük ve erken doğum tehlikesi yoksa doğuma son 3 haftaya kadar izin verilebilir.

Gebelikte Cinsellik

Hamilelik süresince cinsel hayat konusunda asılsız bilgilendirmeler anne adaylarını gereksiz korku ve endişelere itmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayında halsizlik, bulantı kusma, uykuya meyil, meme hassasiyeti, vücutta oluşan fiziksel değişiklikler, genital bölgede kanlanma artmasına bağlı ödem oluşmasına ve haznede ağrı yapmasına bağlı olarak cinselliğe ilgi azalır.

Antalyada Doğum

Gebe kaldığınızı öğrendikten sonra artık hayatınıza katılacak birey için heyecan duymaya başlayacaksınız. Artık hem bebeğiniz hemde kendiniz için sağlıklı ve dengeli beslenme zamanı gelmiştir. Antalya’da temiz hava, bol oksijen, deniz havasını soluyup yürüyüşlerinizi yapacağınız bir çok alternatifiniz bulunmaktadır.

Gebelik Takibi

Antalya’da kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız olarak normal ve riskli gebelik takiplerinizi nasıl yapmaktayım sizleri bilgilendirmek isterim. Gebelik planlayan çiftler en az 3 ay önce bizlere başvurarak gebelik öncesi danışmanlık almalılar. Adet tarihi gecikince yaptığınız test sonucuna göre müjdeyi aldığınız zaman sizinle hemen görüşmek isteriz.

Gebelikte Vajinal Akıntı

Gebelikte karşılaşılan kişiyi en çok rahatsız eden vajinal akıntılar, gebelik başından başlar doğuma kadar devam edebilir. Gebelikte artmış olan östrojen hormonuna bağlı olarak beyaz koku içermeyen vajinal akıntı olabilir. Bazen su gelmesi ile de karışabileceği için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Gebelikte vajinal akıntı; sarı yeşil renkte, koku içeriyorsa, beyaz peynir veya çökelek gibi ise beraberinde kaşıntı varsa tedavi verilmelidir. .

Gebelikte ilaç kullanımı

GEBELİKTE İLAÇ KULLANIMI

Gebelikte doktorunuzun önereceği ilaçlar dışında ilaç kullanmanız tavsiye edilmez. Gebelik haftasına ve gebelik ayına uygun rahatsızlığınızın şekli ve şiddetine göre ilaç verilebilir. Gebelik planlayan bayanlara folik asit desteği sağlanmalıdır.

Gebelik ve Deniz

Yaz ayları yaklaştığı zaman bütün gebeler denize ve havuza girmek, yüzmek, güneşlenmek,tatile çıkmak isterler.Denize girmek gebeler için gerekli bazı kurallara uyduktan sonra sakıncalı değildir.

*Denize ve havuza gitmek için güneşin yoğun olmadığı saatleri tercih ediniz.

Normal vajinal doğum avantajları

*Normal vajinal yolla doğum sonrası anne çabuk ayağa kalkar bebeği ile daha aktif ilgilenir.

*Anne sütü hemen gelir bebeği rahat emzirir.

Normal vajinal doğum komplikasyonları

*Normal vajinal doğum sırasında bebek kanalda ilerlerken bebek sıkıntıya girebilir.Kalp atışları zayıflayabilir.Kordon boynuna dolanabilir veya kordon kanalda sıkışmaya bağlı bebeğe giden kan akımı azalabilir.

Sezeryan Doğum Avantajları

*Sezeryan tarihi önceden belirlenir ve o tarihe göre planlama yapılır.Gebe çalışıyor ise özel işlerini ve ev durumunu ayarlar.Ailesi uzakta ise önceden uçak veya otobüs biletleri ayarlanarak doğum öncesi sevdikleri ile ev ortamını paylaşarak kendini daha iyi motive eder.