10. Gebelik Haftası

BEBEK

CRL (baş-popo uzunluğu) 25-35 mm yaklaşık 3-4 gr. El ayak parmakları, göz kapak, üst dudak, kulaklar gelişmiştir. Göz kapakları kapalıdır. İris tabakası (göze renk veren tabaka )..

oluşmaya başlamıştır. Baş gövdeye göre daha büyüktür. Beyin gelişimi devam etmektedir. Gelişmiş USG cihazları ile artık minicik insan şeklini almaya başladığını daha detaylı görebilirsiniz. Böbrekler idrar üretir, üretilen idrar amnios mai ( Bebeğin içinde yüzdüğü sıvı ) içine atılır, bebeğiniz bu sıvıyı yutar çalışmaya başlayan barsaklar bu sıvıyı emerler. Emilen bu sıvı kan yolu ile böbreklere gelir ve böylece bir döngü başlar. Amnios sıvısının devamlılığı böylece sağlanmış olur. Bu idrar zararsızdır. İdrardaki atık maddelerin atılmasını plasenta ve karaciğer yapmaktadır. Barsakların karın boşuğuna çekilmesi devam eder. 12.gebelik haftasında tamamlanması beklenir. Diz ve ayaklar belirginleşir. Kafa dik durumdadır, iç kulakta denge sağlayan kısımlar gelişmiştir. Kalp gelişimini büyük ölçüde tamamlar. Klitoris ve penis gelişir. Testesteron salgılanmaya başlanır. Böylece 10 haftada bebeğinizin gelişiminin en önemli sürecini atlatmış bulunuyorsunuz.

ANNE

Duygu değişiklikleri devam eder, hassastırlar. Karın hala büyümemiştir. Kan hacminin artmasına bağlı cilde yakın toplardamarlarda artma başlar. Meme ve bacaklarda özellikle daha çok görülür. Bulantı ve kusmaların azalmasıyla kilo almaya başlarlar, bol ve rahat kıyafetler tercih edilir. Memelerin büyümesine bağlı destekleyici sütyenler önerilir. Gebelerde diş ve diş eti rahatsızlıkları çok sık görülür hem kendiniz hemde bebek için yeterli flor aldığızdan emin olunuz. Kanama ve kasık ağrısı olursa doktorunuza mutlaka danışınız. Kan akımının artması ve hormonal değişikliklere bağlı vücut ısısında artma gözlenir. Düz ve rahat ayakkabı, pamuklu içi çamaşırları tercih edilmeli. Kilo alımına dikkat etmek gerekir ama ilk 3 ayda bulantı iştahsızlık gibi nedenlerle dengeli beslenme olmayabilir.