11. Gebelik Haftası

BEBEK

CRL (baş popo uzunluğu ) 40-50mm yaklaşık 6-8 gr. Organlar gelişmeye devam eder. Böbrekler idrar üretir, idrar amnios sıvısının içine atılır. Barsakların karın boşluğuna göçü yaklaşık..

12.haftada sona erer. Dış genital organlar belirginleşti ama net söylemek için biraz daha beklemek gerekir. El ve ayak parmakları ayrılmaya başlar. İç organ lar fonksiyon görmeye başlarlar. En hızlı geliştiği haftadır. Dış kulak yolu ve kulak zarı bu hafta gelişir. Ama işitme duyusunun tamamlanası 24.haftadadır. Barsak duvarında bulunan kaslar sindirim için kasılma yapmaya başlarlar. Saç, tırnaklar, göz kapakları oluşmaya başlamış. İris (göze renk veren tabaka) oluşmuştur. İkili tarama testi 11-14 hafta içinde yapılır.

ANNE

Rahim büyümeye devam eder hala pelvis içindedir. Bulantıların azalmasıyla kiloda artma başlar. Sık dinlenerek aşırıya kaçmadan yürüyüşler yapılabilir. Vücutta hormon değişiklikleri ve kanlanma artmasına bağlı cilt değişikleri, tüylenme, sivilcelerde artma gözlenebilir. Saç ve tırnaklarda zayıflama görülebilir. Diş ve diş eti rahatsızlıklar gözlenebilir. Ayak krampları başlarsa sıcak havlu ile masaj, ayakları yukarı kaldırıp gergin tutmak, kayısı, muz, şeftali gibi potasyum içeren besinlerin alınması bu şikayetleri azaltabilir. Bel ve kasık ağrısı başlarsa uygun pozisyonda yatmak düz ayakkabı giymek sık istirahat etmek bazende gerekli hallerde parcetamol alınması gebeyi rahatlatır. Kabızlık mide şikayetleri devam eder. Hafif krem kokusuz akıntı gözlenebilir. Bel ağrısını azaltmak için oturduğunuzda veya yattığınızda destekleyici yastık lar kullanabilirsiniz. Yere eğilirken dizlerinizi kırıp öne doğru eğilmeniz daha sağlıklı olur.