13. Gebelik Haftası

BEBEK

Boyu yaklaşık 7 -8 cm.25-30 gram ağırlığındadır. Ses telleri gelişmiş, barsaklar karın boşluğuna yerleşmiş, yüz insan yüzü görünümündedir. Kol ve ayaklar uzamış hareketlidir.

Plasenta hormon üretimini besin ve oksijen iletimini düzenli sağlamaya başlamıştır. Amnios sıvıyı akciğerler ile alıp vermeye başlar. Bacakları kollarından daha uzundur. Deri kırmızı ve çok incedir. Gözler kafada yanlardan ortaya gelmeye başlar. Parmağını emebilir. Cinsiyet uygun pozisyon gelişmiş cihazlarla söylenebilir. Kız bebekse overler yumurta üretmeye başlamıştır. Göbek kordonu bebeğe gerekli besin maddeleri oksijen taşır, atık maddeleri anne dolaşımına verir. Kemik yapısı ile cinsiyet tayin edilemez.

ANNE

En önemli şikayet karın ve özellikle sağ kasık bölgesinde ortaya çıkan ağrılardır. Bunların nedeni rahim pelvisten karın boşluğuna çıktığı için rahmi yerinde tutan bağların (lig. Rotundum özelikle ) gerilmesinden kaynaklanır. Analjezik kullanarak ve gebeliğe uyum sağlayan ligamanların gevşemesiyle şikayetler azalır. Şikayetler geçmezse mutlaka doktorunuza danışınız. Meme hassasiyeti, baş ağrısı, kabızlık, midede yanma devam edebilir. Bol sıvı alınmalı, taze sebze ve meyve tüketilmeli, egzersiz önerilmelidir. Karın çatlakları bu haftada başlar badem yağı, kakao yağı ve doktorunuzun önereceği preparat kullanabilirsiniz.