14. Gebelik Haftası

BEBEK

Boyu 8-10 cm ağırlık yaklaşık 50 gr. En önemli özellik kendine ait parmak izi oluşmuştur. Her 3 saatte bir yenilenen amnios sıvısı içinde oldukça hareketlidir. Derisi incedir.

Lanugo denilen küçük tüyler vücudunu kaplamaya başlar. Prostat bezi erkek bebekte gelişmeye başlar. Yumurtalıklar kız bebekte karın boşluğunda yerini alır. Emme refleksi gelişmiştir, parmak emmeye başlar. Kemikler sertleşmeye başlar. Tirod bezinden hormon salgılanmaya başlar.

ANNE

Meme değişiklikleri devam eder bazı gebelerde colostrum adı verilen sıvı gelebilir. Memelerde büyümeye bağlı gerginlik sonucu çatlaklar oluşabilir. Doktorunuzun önereceği kremler kullanılabilir. Meme başı ve etrafı koyulaşmaya başlar. Baş ağrısı, mide şikayetleri görülmeye devam eder. Karın çatlakları için kullanılan kremler cilt yapısına bağlı olarak etkili olmayabilir. Artık karın büyümeye başlamıştır. Bazı gebeler bebeğin hareket ettiğini söyler ama aslında bunlar barsak hareketleridir. Progesteron hormonuna bağlı tansiyon düşmeleri ile karşılaşırsa biraz tuzlu tüketmekte fayda vardır. Progesteron hormonuna bağlı barsak peristaltizminin azalması büyüyen uterusun mekanik basısına bağlı kabızlık görülebilir. Lifli gıdalar ve bol su tüketmekte fayda vardır.