26. Gebelik Haftası

BEBEK

35-36 cm uzunlukta 700-800 gr ağırlıktadır. Dışarıdan gelen seslere, dokunmaya, temasa ve ışığa tepki verir. Bebeğinizle konuşun, müzik dinletin, karnınızı okşayarak temasta..

bulunun sevindiğini hissedeceksiniz. Akciğerlerde sürfaktan gelişimi devam etmektedir. Vücutta yağ depolanmaya başlamıştır. Bebeğin gözleri açılıp kapanmaya başlar. Karnınıza ışık tutarsanız başını o tarafa çevirir. El ve ayak izleri artık oluşmuştur.

ANNE

Genelikle sol yan yatınız, böylece bebeğe daha fazla kan gitmesine katkıda bulunursunuz. Büyüyen uterusun kan damarlarına yaptığı basıya bağlı ayaklarda bazende dış genital organlarda varis ve makatta hemoroid oluşumu gözlenir. Ayaklarda şişmeler artar, el ve yüzdede şişmeler olursa doktorunuza haber veriniz. Gebelik zehirlenmesi( Preeklampsi) belirtisi olabilir. Bel ve kasık ağrıları devam edebilir. Gece rahatsız olmamanız için akşamları ağır yemek yemeyiniz. Kolesterol yapımı iki kat artmıştır. Kolesterol bebek organ gelişimi ve sinir sistemi gelişimi için gereklidir. İyi pişmiş yumurta, kırmızı et, pastörize tereyağı tüketebilirsiniz.