37. Gebelik Haftası

BEBEK

48 cm uzunluk 2800-2900 gr ağırlıktadır. Bebek cortizon hormonu üretebildiği için akciğer gelişimi tamamlandı doğduğunda rahat nefes alıp verebilecek.

Işık algılandığı için anne karnında gece-gündüz kavramını öğrenmeye çalışmaktadır. El ve ayak parmaklarında kavrama yapmaya başlar. Soluk alıp vermeye başlar.

ANNE

Eğer vajinal akıntınız fazla ise beraberinde kanamada varsa doktorunuza haber veriniz. Doğum artık her an olabilir. Özelikle ilk gebeliklerde karnın biraz aşağıya düştüğü hissedilir. Vajinal muayene ile çatı muayenesi yapılabilir. Doktorunuzla birlikte doğum şekline karar vereceksiniz. Gereksiz yere doğum sancısı çekmeyip veya vakum riskine girmeden sezaryan doğum kararı alınırsa bunun için planlama yapılmalıdır. Normal doğum kararı alınırsa sancıları ve gününü doldurmayı beklemekten başka yapabileceğimiz bir şey yok. Bize en çok sorulan soru eşiniz nasıl doğum yaptı? Eşim 38 hafta gebelik iri bebek (4000 gr). endikasyonuyla, kız kardeşim ise ikiz gebelik 37 haftada sezaryan ile doğum yaptı.