39. Gebelik Haftası

BEBEK

Boyu 50 cm.3000-3200 gr yaklaşık ağırlıktadır. Bebeğin ağırlığı bebeğin duruş pozisyonuna, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunlar tahmini bilgisayarın..

ölçtüğü ölçümlerdir. Sürfaktan üretimi artmış akciğerleri gelişmiştir. Doğum sonrası ısıyı korumak için yağ tabakası depolanmaya devam eder. Amnios sıvısı azalmış hareketleri azalmıştır. Omuz kollar ve bacaklar dışında lanugo denilen ince tüyler azalmaya başlar. Bebek doğum pozisyonu alıp ağrılarının başlamasını beklemektedir.

ANNE

Mide yanması, kabızlık, bel ve kasık ağrıları rahatsız edicidir. Sık ve az yemeli, başı biraz yüksekte tutmalı, bol sıvı içilmeli, yürüyüşler kendinizi yormadan yapmaya devam ediniz. Unutmayın, kanama sık ve düzenli ağrı, su gelmesi durumunda doktorunuzu arayınız. Gereksiz doğum stresine girmeyin doğum şeklini siz ve doktorunuz birlikte karar vereceksiniz. Hastane seçimi yapılmış, doğum çantası hazırlanmış olmalıdır. Haftalık USG kontrolleri ve NST yapılarak amnios sıvı miktarı ve bebeğin pozisyonu ve iyilik hali değerlendirilir.