40. Gebelik Haftası

BEBEK

Boyu 52 cm kilosu yaklaşık 3500 gr ağırlıktadır. Verniks tabakası sadece el ayakta sırtta biraz kalmıştır. Doğumdan sonra akciğer gelişimi devam eder. Bebek doğduğunda..

ilk ağladığı zaman akciğerler ilk nefesle hava dolmaya başlar. Saç ve tırnaklar uzamıştır. Meme uçlaaı vardır. Kız bebeklerde eğer vajinal bölgede kanama olursa anneden geçen östrojen hormonuna bağlı olduğu düşünülür. % 75 su, %15 yağdan oluşmaktadır. 40.gebelik haftasından sonra saç ve tırnaklar iyice uzamış, cilt buruşmuş, ihtiyar yüzü oluşmuştur.

ANNE

Doğum her an beklenebilir. Eğer sezaryan planlanmışsa bu haftaları bile görmezsiniz bebeğiniz 1 haftalık olmuş ameliyat sonrası kontrolunuze bile gelmiş olacaksınız. Normal doğumu bekliyorsak haftalık USG ve NST kontrollerine devam edilmeli, düzensiz kasılmalar artmıştır. Bazen mukuslu kanama gözlenir nişan gelmiş olabilir. %90 ilk 24 saat içinde doğum başlayacaktır ama bazen 1 haftada sürebilir. Doğumların % 20 38 haftadan önce olmaktadır. %5 'i 42 haftaya kadar uzamaktadır. 40. Gebelik haftasından sonra amnios sıvısı azalmaya başladığı için NST yapılmalı. Mekonyum riskinden dolayı beklemek veya suni sancı denemesi veya sezaryan kararını doktorunuzla birlikte almalısınız. Beklenen doğum tarihinden itibaren 10 gün geçmişse gün aşımı, miad aşımı, surmaturasyon denilir. Miad aşımı olması durumunda 3 günde bir USG ve NST yapılmalıdır. Doğum şekli suni sancı denemesi veya direkt sezeryan olacaktır. Bu konuda doktorunuza güveniniz. En çok sıkıntı yaratan durum bebeğin strese girerek amnios mai içine mekonyum yapması, kordon dolanması, intra uterin ex olaylarının artmasıdır. Sağlıklı bir şekilde bebeği kucağınıza almanız en büyük temennimizdir.