6. Gebelik Haftası

BEBEK

Boyu 3-5 mm ulaşır. CRL (baş –popo uzunluğu) Organ taslakları gelişmeye başlar. Göz Lensleri tamamlanır. Kulak Ve burun delik oluşumu yeni başlamaktadır.

Barsaklar Karın boşluğu dışındadır ileri haftalarda normal yerine geçecektir.

Karaciğer, böbrek, pankreas büyümeye başlar. Kalb atımı başlamıştır ve kan pompalamaya başlamıştır. USG ile atımlar dinlenebilir. Plasenta gelişmektedir 12.haftadan sonra hormon üretimini devir alacaktır. Beyin 3 farklı bölümden şekillenir. Ön Beyinden hafıza ve algılama, orta beyinden organlar mesaj iletimi ve arka beyinden düzenli soluk alımı ve kas kontrolünün sağlanması oluşur. Refleksleri gelişmeye başlar. Baş biraz büyük gözükür. Gözler Başın her iki yanındadır. Önce alt çene sonra üst çene gelişir.

ANNE

İştahsızlık halsizlik bulantı ve kusmalardan dolayı yeterli beslenememeye bağlı kilo alamama veya kilo kaybı görülebilir. Bulantı önleyici ilaç ve serum tedavileri gebeye destek verilir. Duygularda değişiklikler, çabuk sinirlenme sık ağlamalar görülebilir. Organ gelişme sürecinde olunduğu için alkol, sigara kullanılmamalı. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanılmamalı. Meme değişiklikleri devam etmektedir.Bu haftada mutlaka muayeneye gidilmelidir.Kasık ağrılarının dahada artması kanama olmadığı sürece normaldir.