7. Gebelik Haftası

BEBEK

Crl (baş popo uzunluğu) 9-11mm dir. Göz burun kulak şekillenmeye başlar. Beyin gelişmeye devam eder. Kalp Atımları usg ile saptanabilir. Kol Ve ayaklar çok küçük izlenmeye başlar.

Her iki akciğer pozisyonlarını alırumblikal cord gözlenmeye başlar. İç Kulak ve dil oluştu. Üst çene ve damak birleşti. Tiroid bezi gelişimini sürdürür. Lenfatik sistem oluşmaya başlar.İki bölümden oluşan kalp plasma ve kan hücreleri ile dolar. Plasentadan gelen kan karaciğere ulaşır. Embriyo Amnion kesesi içine yerleşmiştir. Somitler kas ve kemik oluşturmak üzere farklılaşır.

ANNE

Meme uçları iyice hassaslaşır. Montgomery Tüberkülleri denilen küçük kabartılar meme uçları etrafında oluşur. Gebelik hormonlarını etkisi, yeterli gıda alamama, halsizlik bulantılar bağlı tansiyon düşmeleri sık gözlenir. Yataktan veya oturur durumdan ayağa kalkarken baş dönmesi olabilir dikkat etmek gerekir. Merdivenden inerken mutlaka tutunup inmek gerekir. Evde kimse yokken zorunlu olmadıkça yalnız başına banyo yapmamak gerekir. Hormonların hızla yükselmesine bağlı cilt yapısı bozulabilir. Bol su ve yumuşak cilt temizleyicisi kullanılabilir. Kabızlık görülebilir. Bol Sıvı alım ve lifli gıdalar tüketilmelidir. Göğüsler hızla büyüdüğü için destekli veya büyük numara sütyen kullanılmalıdır. Sık idrara çıkma devam eder.