8. Gebelik Haftası

BEBEK

Yeni adı fetüs 'tür. Boyu 10-13mm büyük fındık kadardır. Yaklaşık 2 gr. Beynin hızla büyümesine bağlı baş vücuda oranla daha büyüktür. Alt çene belirginleşir. Üst damak farklılaşır.

Burun ucu oluşur. Omurilik gelişimini sürdürür. Yemek borusu farklılaşır. Kalb dk 150 atmaya başlar. Kan artık vücutta pompalanmaya başlar. Akciğerler yemek borusunun her iki yanında yer alırlar. Böbrek oluşmaya başlar.Kollar kıvrımlaşır sinir iletimi başlar. Dirsekler buradan gelişir. Kulak kepçesi oluşmuş. Göz, kulaklar, burun net izlenir. Kıkırdak ve kemik yapı oluşmaya devam eder. El ve ayak parmaklar oluşmuş ama perde ile birbirlerine bitişiktirler. Göz kapakları oluşur 24.haftaya kadar kapalıdır.

ANNE

Gebelik hormonlarının artmasına bağlı sindirim sistemi yavaş çalıştığı için hazımsızlık ve karın şişkinliği gözlenir. Bol ve rahat giysiler giymeli, sık ve azar azar yemeli, gaz yapıcı yiyecekler tüketilmemelidir. Ani tansiyon düşmeleri olabilir. Bulantı azaldığı için kilo alımı başlar. İlk 3 ayda dengeli beslenmemeye, bulant ve kusmalara bağlı kilo alınması olmayabilir hatta kilo kaybı olabilir. Endişe etmeye gerek yoktur ilerdeki aylarda yemek yemeyin diye doktorunuzla kavga edeceksiniz. Sık idrara çıkma olur ama yanma varsa idrar tetkiki yapmak gerekir. Midede ekşime yanmaya bağlı doktorunuz önereceği preparatlar sizi rahatlatabilir. Cildin yağ salgısı arttığı için sivilcelerde artma ve cilt değişiklikleri gözlenebilir. Bu haftada plasenta hormon salgılanmayı devralacağı için ( plasental shift-devir teslim kanaması) az miktarda lekelenme şeklinde kanama ve adet dönemine denk gelen gündede bazı gebelerde çok az kanama ve kasık ağrısı gözlenebilir. Rahim büyüklüğü portakal kadardır. Bel çevresi genişlemeye başlamıştır. Kıyafetler sorun olmaya başlamıştır. Bulantılar biraz azalmış biraz kilo alımı başlamış anne adayı artık psikolojik olarak daha rahattır.