9. Gebelik Haftası

BEBEK

Crl (baş-popo uzunluğu) 20-30 mm yaklaşık 2-3 gr. Dış genital bölge şekillenmeye başlamış ama cinsiyet görülemez. En önemlisi sıvının içinde hareketlerini artık net görebilmekteyiz.

El ayaklar gövde hareket eder. Kulak kepçesi-göz kapakları şekillenmeye başlar. Ana organlar, kas sistemi ve sinir sistemi gelişmektedir. Böbrek oluşumu tamamlanır ve ilk idrarını yapar. Barsaklar göbek kordonundan karın boşluğuna doğru göç etmeye başlar. Birçok eklem oluşmuştur.

ANNE

Rahim büyümeye başlamış ama dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Hazımsızlık, midede ekşime yanma, gaz problemleri başlar. Memede büyüme hassasiyet dolgunluk nedeniyle destekleyici sütyen kullanılabilir. Duygusal değişiklikler, ağlama, sıkıntı, çabuk sinirlenme gözlenebilir. Süt ve yağsız peynir bol tüketerek yeterli kalsiyum desteği alınmalıdır. Doktorunuzun önereceği multivitamin preparatları destekleyici olarak alınız. Mide yanması yapan yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Günlük 300 kalori daha fazla alınacak şekilde beslenme düzenlenmelidir. Bulantı, kabızlık, idrara sık çıkma, baş ağrısı görülebilir.