Gebelik Döneminde Balık ile Beslenme ve Omega 3

Gebelik döneminde mutlaka haftada en az 2 defa balık yemek gerekmektedir.Çünkü balık içinde vücut dışından almamız gereken omega 3 bulunmaktadır.Omega 3 bebek beyin ve göz gelişimi için oldukça yararlıdır.

Gebelik döneminde her balık çeşitini tüketmemek gerekmektedir. Özellikle derin sularda yaşayan balıklar (köpekbalığı,kral uskumru,kılıç balığı…) civa bakımından zengin oldukları için gebelik döneminde bunların tüketilmesi bebek gelişiminde olumsuzluk yapabilir.

Gebelik döneminde tüketilmesi gereken balık çeşitleri Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA ) önerilerine göre; somon balığı,diyet ton balığı,yayın balığı bunun yanı sıra olta balığı dediğimiz küçük ve orta boy balıklar ve hamsi,sardalye,uskumru omega 3 bakımından zengin balıklardır ve civa fazla içermez.

Konserve balık tüketimi için de yağsız diyet ton balığı haftada 2 kez 80 gr geçmeyen ürünler tercih edilmelidir .FDA haftalık ton balığı konserve tüketiminin 400 gr geçmesinin uygun olmadığını söylemektedir. Balık tüketimini çorba,salata veya makarna içine ton balığı karıştırarak,ızgara,buğulama ve fırında olarak damak zevkinize göre tercih ediniz.Özellikle bulantınızın fazla olduğu dönemlerde balık çorbası , ızgara somon veya ton balığını deneyebilirsiniz.

Kabuklu deniz ürünleri,çiğ balık kullanılarak yapılan suşi tüketilmesi gebelikte çok uygun değildir.

Gebelikte balık tüketmekte sıkıntı yaşıyorsanız doktorunuzun önereceği omega 3 içeren preparatlar kullanabilirsiniz. Fetal nörolojik gelişiminde oldukça önemlidir.Bazı çalışmalar da gebelik öncesi de verilmesinin bebek gelişiminde bebeğe yapılacak yatırım olarak değerlendirilmektedir.Bazı yayınlarda ise normalden fazla alınan omega 3 gebelerde doğum sonrası kanamalara yol açabileceğidir.

Omega 3 içeren balık yağı kapsülleri iki tiptir.

1.Balık gövdesinden hazırlanan ( fish body oil )

2.Balık karaciğerinden hazırlanan (liver oil )

Gebelik ilk 3 ayı içinde balık karaciğerinden hazırlanan ilaçların kullanılması beraberinde A vitamini de içerdiği için çok uygun değildir. Omega 3 ilaç olarak almak istemiyorsanız balık, ceviz ve koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak,semizotu..) bol tüketmeniz gerekmektedir.Önemli olan vücudun ihtiyacını doğal yollarla almaktır.

Balık satın alırken her zaman alışveriş yaptığınız ve güvendiğiniz yerleri tercih ediniz.Afiyet olsun…