Gebelik Takibi

Antalya’da kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız olarak normal ve riskli gebelik takiplerinizi nasıl yapmaktayım sizleri bilgilendirmek isterim. Gebelik planlayan çiftler en az 3 ay önce bizlere başvurarak gebelik öncesi danışmanlık almalılar. Adet tarihi gecikince yaptığınız test sonucuna göre müjdeyi aldığınız zaman sizinle hemen görüşmek isteriz.

İlk gebelik muayene randevunuza geldiğinizde ultrason ile gebelik kesesini gördüğümüz zaman bebeğinizin ilk fotoğrafını size verip gebelik hakkında bilgi verip, hangi haftalarda testlerin yapılacağını paylaşırız.

İlk muayenede gebelik kesesi düzenlimi, fetal kalp atımı varmı, düşük tehlikesi varmı, yumurtalıklarda kist varmı onlara bakılır. Eğer fetal kalp atımı yoksa veya gebelik haftası küçük ise haftalık ultrason kontrollerine çağırıp durum değerlendirilir. Boş gebelik-dış gebelik ekarte edilir. İlk muayene sonrası her şey yolunda ise gebelik takipleri için sizleri 15 günde bir düzenli kontrollere çağırırım. Çünkü mutlaka sizlerin 15 günlük periyotlarda bana danışmak istediğiniz konular olmakta ve bebeğinizi özlediğiniz için size gerekli vakit ayırarak bebeğinizi 4 boyutlu renkli ultrason (Voluson 730 pro) ile taramaktayız. Aile fertlerini getirmekten çekinmeyiniz.

Yapılması gereken temel kan testlerini istedikten sonra, ikili tarama testi için ense kalınlık ölçümü için 11-14 gebelik haftasında ilk büyük testimizi istiyoruz. Burada ultrason ile ölçümleri aldıktan sonra sonuçları güvenilir test yaptıracağınız yerlere gönderiyoruz. Test sonucunu alınca randevunuzu alınız belki size bebeğiniz size sürpriz yapıp cinsiyetini gösterebilir. İkinci büyük testimiz üçlü veya dörtlü test; 16-18 gebelik haftasında yine ultrason ölçümü alıp sizleri kan vermek üzere laboratuvara yönlendireceğiz. Test sonucunu alınca lütfen ikili test sonucunuda yanınızda getirerek ultrason randevunuzu alınız. 18-22 gebelik haftaları arasında organ taraması için sizleri beklemekteyiz. 24.gebelik haftasında 50 gr glukoz tarama testi için yapılacak ara tahlilleriniz için sizi lab yönlendireceğiz. Bu arada kayıtlı olduğunuz aile hekiminizce size bir ay ara ile 2 doz tetanoz aşısı yapılacak. Aşı kartınızı almayı unutmayınız ve bana bilgi veriniz.

28-30 gebelik haftasından sonra ultrason ve gebe kontrollerinize geldiğinizde NST (non stress testi-bebeğin iyilik halini gösteren testler) testi yapacağımız için tok gelmeniz uygun olacaktır. Bu testte yalancı sancılar ve bebeğin aktif hareketli olup olmadığı kontrol edilir. Size yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenler tekrar anlatılır. Ultrason kontrollerinizde; bebeğin suyuna, kilosuna, gelişim sürecine, plasenta (bebeğin eşi) yerleşim yerine bakılır ve bebeğin pozisyonu değerlendirilir. Bu haftalarda bazen haftalık NST veya bebeğin suyunun takibi için sık kontrol gerekebilir. Eğer kan uyuşmazlığınız varsa 28 gebelik haftasında rhogam yaptırmanız önerilir.

Artık birlikte hastane seçimi yapmanın zamanı geldi acil bir durumda nereye gitmemizi bilmekte fayda var. Antalyada doğum için size anlaştığımız hastaneler ile detaylı bilgi verip seçimi birlikte yapacağız. Daha önce sezeryan ile doğum yaptıysanız 38-39 gebelik haftasında gün planlayacağız. İstediğiniz özel günleri bana önceden bildirmenizde fayda var. Normal doğum planlıyorsak 40 haftaya kadar bekledikten sonra suni sancımı verelim, daha ne kadar bekleyelim kararını bebek pozisyonu, muayeneniz, amnios mai, NST testlerine bakarak karar vereceğiz.

Bana 7 gün 24 saat ulaşabileceğinizi unutmayınız. Gebeliğinizi ben takip etmesem bile doktorunuza ulaşamadığınızda her türlü sorunuz için beni arayabilirsiniz. Sağlıklı gebelik geçirmeniz ve hayırlı doğum yapmanız dileklerimle…