Gebelik ve Deniz

Yaz ayları yaklaştığı zaman bütün gebeler denize ve havuza girmek, yüzmek, güneşlenmek,tatile çıkmak isterler.Denize girmek gebeler için gerekli bazı kurallara uyduktan sonra sakıncalı değildir.

*Denize ve havuza gitmek için güneşin yoğun olmadığı saatleri tercih ediniz.

*Mutlaka başınızda beyaz şapka olmalıdır. Yanınıza su almayı unutmayınız. Sıvı çok almalısınız.

*Ne kadar iyi yüzme bilseniz de yüzerken yanınızda birisi olmaya özen gösteriniz .Unutmayın gebelerde ayak krampları çok sık olur.Hem siz hem de yakınınız panikler.Boyunuzu aşan derinliğe gitmeyiniz.Yüzerken yanınızda makarna denilen yüzmenize yardımcı materyaller alırsanız kendinizi daha güvende hissederseniz.

*Denizde dalma,iskeleden atlama yapmayınız.Denize ve havuza girdiğinizde fazla kalmayınız.

*Yat veya tekne turu yapmanız çok uygun değildir. Rahatsızlanırsanız denizin ortasında sizin için sıkıntı olur. Teknede güneşten yeterince korunamazsınız.

*Güneşlenmek ve bronzlaşmak isteyen gebeler DHA içeren losyonlar kullanabilir.45 dakikayı geçmemeli.Bol sıvı almalı ve aralarda serin koyu gölge yerde dinlenmeli.En az 30 koruyucu faktör içeren güneş kremleri kullanılmalıdır.

*Plajda giyeceğiniz kıyafetler rahat olmalı. Terlikleriniz ıslandığı zaman kaymamalı.Plajda veya havuz kenarında yattığınız şezlonglara kullanırken dikkat ediniz.Kalkarken otururken yardım isteyiniz düşmeyiniz.

*Havuza girmek istiyorsanız kalabalık olmayan saatleri tercih ediniz.Klordan dolayı vajen ph etkilenebilir vulvavajinit olabilirsiniz.

*Islak mayo veya bikini ile durmayınız.Duş alıp sık değiştiriniz.

*Tatil köyü veya otelde konaklamıyorsanız her gün plaja gitmeniz çok uygun olmaz.

*Gebelikte düşük tehlikesi,erken doğum tehlikesi,çoğul gebelik varsa,doğumunuza1 aydan daha az süre kaldı ise doktorunuza mutlaka danışınız.

*Ani vücut yükselmesi,kendinizi kötü hissetme,kasık ağrılarınızı artması,kanamanız olmasında mutlaka doktorunuzu arayınız.

Amacımız bu güzel havalarda sizi eve hapsetmek değildir.Kendinize ve çevrenize dikkat ederseniz hem güzel bir tatil yapıp,denize havuza girip güneşlenerek gebelik stresinizi atarsınız.Bu yaz siz sadece kendiniz, gelecek yaz ise sevgili bebeğiniz ile yüzeceksiniz.Sağlıklı gebelik süreci geçirmeniz dileklerimle.