Gebelik ve Reflü

Gebelik reflüsü ( mide ekşime ve yanması) mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi sonucu asit sıvının özefagus duvarını tahriş etmesine denilir. Gebeliklerin yaklaşık 2/3 de görülür. Gebelik ilk üç ay içinde başlar şikayetler artarak devam eder. Doğum sonlandığında şikayetler büyük ölçüde geçer.

Gebelikte artan progesteron hormonu etkisi ile mide ve yemek borusu arasında bulunan kapakçık sistemi tam olarak kapanmaz böylece mide içeriği özefagusa geçer. Kişide göğüste yanma, ekşime ağza acı su gelmesi şikayetleri olur. Gebelikte büyüyen uterusun yaptığı basıya bağlı da reflü şikayetleri gözlenir. Aşırı kilo alınması ve gebelikte sigara kullanılması reflüye yol açan nedenlerdir.

Gebelik reflü şikayetlerinin azaltılması için neler yapmak gerekir :

*Sık ve az yemek yenilmeli. Öğünler küçük porsiyonlar halinde olmalı.

*Yemek sırasında su çok içilmemeli. Öğün aralarında su içmek gereklidir.

*Yemek sonrası hemen sırt üstü uzanmamalı; yatıp uyumamalıyız.

*Yatakta başımız biraz yukarıda olacak şekilde yatmalıyız. Gebelik son haftalarında reflü şikayetleri çok artacağı için yarı oturur pozisyonda uyumak zorunda kalınabilir.

*Yağlı yiyecekler,çikolata,domates ve ürünleri,naneli gıdalar,narenciye,sirke,hardal,baharat reflü şikayetlerini tetikler.Alkol,kafein içeren içecekler ( kola,kahve,çay) mide ve yemek borusu arasındaki kapak basıncını azaltır reflüye neden olur.

*Yiyecekleri yavaş ve çiğneyerek uzun sürede tüketmek gereklidir.

*Kıyafetler rahat ve bol olmalı. Özellikle karın bölgesini sıkı saran giyecekler tercih edilmez.

*Yatakta dizlerimiz kıvırarak yan yatmak mideye basıyı azaltır. İstirahat ederken sırtüstü yatmak yerine koltukta belimizi destekleyerek oturmak daha uygun olacaktır.

*Gebelikte çok kilo alınmamalı. Sigara içilmemelidir.

Gebelik haftaları ilerledikçe şikayetler artacağı için azaltıcı önlemlere ek olarak gebelikte doktorunuzun önereceği anti asit tablet ve şurup kullanılması bebeğe zararlı değildir. Doğuma kadar destekleyici tedavi olarak kullanılır. Bebeğin doğması ile bası azalacağı için şikayetler azalır bazı lohusalarda tamamen geçer.

Sağlıklı ve huzurlu bir gebelik geçirmeniz dileklerimle….