Gebelikte Bacak Krampları

Gebelerde geceleri özellikle sabaha doğru görülen bacak krampları uykudan uyandıracak kadar ağrı ve acı vermektedir. Genellikle gebelik 6.aydan sonra sık görülür. Krampları tetikleyen birçok sebep bulunmaktadır.

Kesin nedeni bilinmemektedir. Bunların içinde en sık suçlanan kalsiyum, magnezyum, potasyum değerlerinin düşmesi ve vücutta fosfor fazlalığıdır. Diğer nedenler arasında gebenin gün içinde kendini çok yorması, ayakta uzun süre kalması, sık istirahat etmemesi, ayaklarda oluşan varisler, gebelikte normalden fazla kilo alınması da sayılabilir.

Gebelikte kalsiyum, magnezyum, potasyumdan zengin düşük fosfor içeren besinler tüketmeliyiz. Gebelikte kanda bulunan magnezyum değerleri bebek ve plasentaya geçen iyon değerleri yüzünden düşme gösterir. Magnezyumu doğal besinlerle yükseltmek için aşırı besin yemek gerekebilir ama bu durum aşırı kilo alımı olabileceği için önerilmez. Size gebelikte tavsiye edebileceğimiz kalsiyum ve magnezyum preparatları ile kramplarınız azaltılabilir.

Ani kramp geldiğinde ne yapılmalı?

*Panik yapmadan sırtüstü yatar duruma geliniz eşinizden veya birinden yardım isteyerek dizinizi kırarak bir el ile tutup diğer el ile ayak parmaklarınızı yukarı ve kendinize doğru gerdirme hareketi yapınız.

*Eğer evde tek başına iseniz sırt üstü uzanıp ellerinizi destekleyerek ayağınızı bir yere yaslayarak hareketi yapmaya çalışınız.

*Masaj ilk başta ağrı verir ama devam edilirse rahatlama sağlar. Sıcak havlu baldır üzerine konulur.

*Kalça kaslarını yaylandırıcı hareketler yapılabilir.

Bacak kramplarını azaltmada neler yapılabilir?

*Kalsiyumdan zengin besinler özellikle yeşil sebzeler tüketilmeli. Süt ve süt ürünlerini bol tüketmek kalsiyumu dengeler ama aynı zamanda bol fosforda aldığınız için kramplar yine görülür.

*Uzun süre ayakta kalmamak , oturmamak ,bacak bacak üstüne atmamak gerekir.

*Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılabilir. Gebelik yogası faydalıdır.

*İstirahat ederken eğer yatıyorsak ayaklarımızın altına küçük yastık koyabiliriz, eğer oturuyorsak ayaklarımızın altına küçük tabure koyabiliriz.

*Varis varsa tedavi edilmeli ve gerekiyorsa varis çorabı giyilmelidir.

*Yüksek topuklu ayakkabı yerine düz ayakkabı tercih edilmeli ve rahat olmalı.

*Aşırı kilo almamaya özen göstermeliyiz.

Tüm bu önlemlere rağmen gebelikte bacak krampları ile sık karşılaşıyorsak doktorunuzun önereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Hepinize sağlıklı bir gebelik geçirmenizi dilerim…Saygılarımla.