Gebelikte Egzersiz

Gebelikte egzersiz yapmak gebelik sürecinin daha iyi ve sağlıklı ilerlemesine katkıda bulunur. Gebe kendisini daha iyi ve formda hisseder. Dengeli kilo alır, doğumu kolaylaştırır, doğum sonrası iyileşme süreci daha hızlıdır, daha çabuk ayağa kalkar. Solunum ve dolaşım sistemi iyi çalışır. Gebenin kendine olan güveni artar.

Gebelikte gözlenen bazı şikayetler bacak krampları, uykusuzluk, bel ağrıları, kabızlık, varis, ayaklarda şişkinlik daha az gözlenir.

Gebelikte karnın büyümesi ve öne doğru çıkması nedeni ile vücut ağırlık merkezi yer değiştirmiştir. Bel bölgesine ve eklemlere yük bindiği için bel ve kasık ağrıları daha çok gözlenir. Hormonal değişikliklere bağlı olarakta eklem yerlerinde gevşemeler gözlenir. Fazla sıvı alınmazsa kas ve eklem ağrıları gözlenebilir.

Gebelikte uygun olabilecek egzersizler; yürüyüş, aerobik egzersizler, pilates, yoga, kondisyon bisikleti, yüzme sayılabilir. Doktorunuzun uygun gördüğü egzersiz programına uymak daha doğru olacaktır.

Egzersiz esnasında dikkat edilmesi gerekenler:

*Mevsime uygun kıyafet seçilmeli ve giyilmeli.

*Bol sıvı almak gerekir.

*Egzersizlere önce hafif ve zaman olarak kısa başlamalı daha sonra yavaş yavaş tempo artırmak gerekir. Zorlandığımızı hissettiğimiz anda bırakıp istirahat etmek gerekir.

*Sırt üstü yapılan egzersizleri uzun tutmayınız tansiyonda ani düşmeler olabilir. Birden ayağa kalkmayınız önce yan dönüp sonra kalkmaya çalışınız, gebelikte denge bozukluğu çok olduğu için dikkat etmelisiniz.

*Gebelikte eklem yerlerinde gevşemeler olduğu için zorlamayınız, bel çevirme hareketlerinde dikkat ediniz.

*Egzersiz öncesi ısınma hareketlerini yapmayı unutmayınız daha sonra egzersizlere geçiniz.

*Egzersizler esnasında nabzınız düzensiz ve hızlı atıyorsa, kendinizi iyi hissetmiyorsanız, bel ve kasık ağrısı varsa, kanama gözleniyorsa, 38 derece ateşiniz varsa egzersizleri sonlandırmak gerekir. İstirahat ettiğinizde şikayetleriniz düzelmezse doktorunuzu aramalısınız.

Gebelikte düşük tehlikeniz, erken doğum riski, çoğul gebelik varsa doktorunuza danışmadan egzersiz yapmanız uygun değildir. Önerimiz egzersiz yaparak, dengeli ve düzenli beslenerek, uygun kilo alarak bebeğiniz ve kendi sağlığınızı tehlikeye atmadan rahat gebelik süreci geçirmenizdir. Antalya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak gebelikte egzersiz konusunda yapmanız gerekenler hakkında sizleri bilgilendirmek istedim.