Gebelikte (hamilelikte) Kilo Alımı

Gebelikte ortalama 9-12 kg alınmalıdır.Alınan bu kilonun ortalama 3-4 kg bebek,ortalama 1 kg amnios sıvısı denilen bebeğin suyu, 1 kg rahim büyümesi,1.5 kg annenin artan kan hacmine bağlı,1 kg plasenta,1kg büyüyen göğüsler,1 veya 2 kg annenin su tutmasına bağlıdır.Geri kalan kilo fazlalığı annede yağ depolanmasına bağlıdır.

Burada önemli olan annenin aldığı kilonun , annede tansiyon yüksekliği ve sistemik rahatsızlık vermemesi,idrar protein değeri negatif olmasıdır.Vücut denge sistemi bozulursa anne ve bebekte sıkıntılar başlar.Bunun için kilo alımını dengede tutmalıyız.Düzenli ve sık beslenmeli abur cubur yememeliyiz.

Gebelik ilk 3 ay içinde bulantı,kusma, iştahsızlık nedeni ile yeterli beslenme ve kilo alımı fazla olmaz bazı gebeler başlangıç kilolarına göre zayıflar.Bazen serum takviyesi vermek gerekebilir.İdrar tahlili yapılarak keton takibi yapılır.İdrar ketonu pozitif çıkıyorsa gebe yeterli beslenemediği için vücut enerji depolarını tüketmeye başladığını göstermektedir.

Gebelik başında zayıf olan anne adayları gebelikte normalden fazla kilo alabilir. Yine iri bir bebek bekleniyorsa anne fazla kilo almış olabilir. Gebelik planlayan kilo fazlalığı olan bayanlar öncelikle sıkı bir diyet programı ve egzersiz ile verebilecekleri kiloyu vücuttan atmalıdır.Böylece gebe kalmaları kolaylaşacak ve gebelikte aldığı kilolar kendi sağlığını ve bebeği etkilemeyecektir.

Önerdiğimiz kilo haftada 500 gr ayda 2 kg geçmemelidir. Her gebenin bir tartısı olmalı ; haftada bir sabah kalkınca iç çamaşırları ile tartılmalıdır.Kilo alma normalden hızlı gidiyorsa doktoru ile paylaşmalıdır.Günlük yürüyüşler ve hafif egzersizler kilo alınmasını dengede tutar.Bütün önlemlere rağmen hızlı kilo almanızı engel olamazsanız doktorunuzun önereceği bir diyet programı uygulayabilirsiniz.

Fazla kilolu gebelerin bebekleri genelde iri olacağı için doğum şekli genelikle sezeryan olmaktadır.Sezeryan sonrası yarada akma ve enfeksiyon,dikişlerde,yara iyileşmesinde sıkıntı olabilmektedir.Gebelikte zayıflama dieti önerilmez doğru olan kilo fazlalığınız varsa gebe kalmadan önce fazla kiloları verip sağlıklı bir gebeliği programlamaktır.

Gebelikte yeterli ve dengeli beslenmez iseniz bebeğiniz düşük doğum ağırlıklı doğabilir. Vücut direnci düşük olacağı için sık hastalanır.Sigara ve alkol kullanmanız beslenmesine olumsuz etki yapmaktadır.

Gebelik düşünüyorsanız en az 3 ay önce jinekolog doktorunuza başvurarak gebelik öncesi danışmanlık almanız gerekmektedir.Doktorunuz ne yapmanız konusunda sizi programlayıp gerekli testlerinizi yaptıracaktır.Hepinize sağlıklı gebelik geçirmeniz dileklerimle…