Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Gebelikte en sık görülen enfeksiyon idrar yolu enfeksiyonudur. Gebelikte böbrek toplayıcı sistemde ve üreterlerde genişleme olur. Böbrek kan akımında ve süzme fonksiyonunda artma meydana gelir.

Artmış progesteron hormonuna bağlı düz kaslarda gevşeme olur böylece idrar yolları ve mesanede idrar akım hızı azalarak idrar birikmeye başlar. Gebelikte büyüyen uterus basısına ve barsakların uterusu özellikle sağ tarafa itmesiyle üreterlerde ve böbreklerde genişleme olur. Böylece idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlanır.

Gebe ilk başvurduğunda idrar tetkiki istenmeli gebelik boyunca şikayetlerine göre tekrarlanmalıdır.

Asemptomatik bakteriüri; idrar yollarında belirti vermeyen bakteri olmasıdır. Gebelikte sık idrara çıkma vardır (normalde gebelerde mesane kanlanmasının artması ve büyüyen uterusun basısına bağlı sık tuvalete çıkma görülür), idrar yaparken yanma yoktur. Tanı yapılan idrar kültüründe 100.000 koloni/ml saptanması ile görülür. En sık E.coli bazende Klebsiella, Enterobakter, Proteus saptanır. Kültür antibiyogramda saptanan mikroorganizmaya uygun antibiyotik verilir ve bol sıvı alınması önerilir. Tedavi edilmezse mesane iltihaplanması (sistit) veya piyelonefrit (böbrek iltihaplanması) görülebilir.Tedavi tamamlandıktan sonra idrar kültürünü tekrarlamak gerekebilir.

Piyelonefrit gelişirse hastaneye yatırıp tedavi vermek gerekir. Piyelonefrit belirtileri:

-Yüksek ateş

-Titreme

-Bulantı ve kusma

-Yan ağrısı

-Sık tuvalete çıkma ve idrar yaparken yanma

Tanıda idrar tahlili ve kültürü yapılır. İdrarda bol lökosit ve bakteri, kültürde ise etken mikroorganizma gözlenir. Tedavi edilmezse gebelikte önemlidir. Erken doğumu tetiklediği düşünülmektedir. Uygun antibiyotik ve bol sıvı tedavide uygulanır.

Gebelikte idrar yollarında taş; sık karşılaşılan bir durum değildir. Genellikle bu kişilerde gebelik öncesinde taş öyküsü vardır. Gebelikte üreterler geniş olduğu için çoğu zaman bu taşlar düşebilir ama takıldıkları zaman şiddetli ağrı yapabilir. Bol sıvı tedavide bazen doktorunuzun önereceği kuvvetli ağrı kesiciler kullanılabilir. İdrar yolu enfeksiyonu varsa tedavi edilmelidir.

Üreterlerde ve böbrekte genişleme, idrar yollarında taş olan gebeler sık takip edilmeli, ultrason ve idrar tetkikleri yapılarak gebelik haftasına göre bebek gelişimi takip edilerek doğum şekli ve zamanı planlanmalıdır.