Gebelikte Uçak Yolculuğu ve Seyahat

Gebelik boyunca bize en çok sorulan soru; uçak yolculuğu veya seyahatin bebek veya bana zararı olurmu? Riskleri nelerdir? Günümüzde hava yolu şirketlerinin artması ve çoğu ilimizde havaalanlarının açılması gebeler için seyahati kolaylaştırmıştır.

Uçak yolculuğu bilinenin aksine gebeler için eğer herhangi bir risk faktörü taşımıyorsa en güvenli seyahat aracıdır. Yapılan çeşitli çalışmalara göre ilk 3 ayda uçak ile seyahat düşüğe yol açmamaktadır. ABD’de yapılan çalışmaya göre hatta doğuma 1 ay (36. hafta) kalana kadar seyahat edilebilir. Fakat havayolu şirketlerine göre bu süre değişmektedir isterse doktor raporu olsa bile sizi uçurmama hakkına sahiptir. Kabin iç basıncında ani bir değişiklik olmadığı sürece uçak yolculuğunun bebeğe zararı yoktur.

UÇAK İLE SEYAHATTE İSTENEN BELGELER

Eğer gebelik haftanız 28.haftaya kadar ise doktor raporuna gerek yoktur. (Bizim size önerimiz doktorunuzdan alacağınız raporu yanınızda bulundurmanız.). Gebelik 28-36 haftalar arasında ise doktor raporu gereklidir. 36.gebelik haftasından sonra ise uçak ile seyahat etmeye izin verilmez.

İkiz veya üçüz gebeliklerde ise 28-32 haftalar arasında doktor raporu ile uçağa binebilirsiniz. 32.gebelik haftasından sonra ise uçak ile seyahate izin verilmez.

**Doktor raporunda imza, kaşe, tarih mutlaka olmalı. 7 gün geçerlidir. Raporda UÇAK İLE SEYAHAT ETMESİNDE SAKINCA YOKTUR yazmalı. Yurtdışı uçuş söz konusu ise İngilizce nüsha vermekte yerinde olacaktır.

GEBELERİN UÇAKTA DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

*Koridor tarafından yer isteyiniz. Daha rahat hareket edersiniz. Sık sık ayağa kalkınız uçuş süreniz uzun ise koridorda yürüyüş yapınız. Bel ağrısını azaltmak için arkanıza küçük yastık koyunuz. Emniyet kemeriniz seyahat boyunca takılı olmalı çünkü türbülans olabilir. Kemeri karnın altından bağlayınız.

*Rahat ve bol kıyafetler giyiniz. Çorap çok sıkı olmamalı, ayakkabı rahat olmalı. Her 30dk.bir dolaşmak gerekir. Ayaklar için germe egzersizleri yaparak kan dolaşımın hızlandırmak pıhtı oluşumunu engellemek gerek. Gebelikte rahmin basısına bağlı ayaklarda şişkinlik, ödem, venöz yetmezlik, varis sıktır. Ayaklarda kan birikmesi ve pıhtı atmasını engellemek için gerekirse varis çorabı tercih edilebilir. Riskli gebeliklerde (kan pıhtılaşma sorunu yaşayanlar, gebelik zehirlenmesi-preeklampsi, çoğul gebelik, bebekte gelişme geriliği ..) bazen düşük doz aspirin veya düşük moleküler ağırlıklı heparin verilebilir. Bacak bacak üstüne atılmamalı.

*Bol sıvı alınmalı. Alkol, kafeinli içecekler, yağlı, hazmı zor gıdalar tüketilmemeli.

*Jetlag olmamak için mümkün olduğunca uyumaya çalışılmalı.

*Uçak yolculuğunda görülebilen kozmik radyasyon bebek için zararlı değildir.

*Havaalanındaki metal dedektörler bebeğe zararlı değildir.

*Uçak alçalırken basınç dengelemek için ağzınızı açınız, seyahat boyunca sakız çiğneyebilirsiniz.

*Gebelikte düşük tehlikesi, cervikal yetmezlik, yüksek tansiyon, preeklampsi, bebekte ciddi gelişme geriliği, kanama pıhtılaşma sorunu varsa, erken doğum tehditi, günaşımı varsa mutlaka seyahat için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

BEBEK YOLCU(0-24 ay dahil)

Doğumdan sonra ilk 48 saat içinde bebeğin uçmasına izin verilmez. İlk 48 saat sonrası ve ilk 7 gün içinde doktor raporu ile uçuşa izin verilir. 8 günlük bebek-24 ay dahil refakatçisi eşliğinde ve her bebeğe bir kişi olacak şekilde uçabilir. Uçuş detayları ve mama için detaylı bilgilere havayolu şirketinizden ulaşabilirsiniz.

KARAYOLU İLE SEYAHAT

Bizim önerimiz seyahat planlanan yer uzak ise öncelik uçak yolculuğudur. Eğer mümkün değilse 2.alternatif kendi özel aracınız olmalıdır. Çünkü aracınızla sık mola vermeniz daha yavaş gitmeniz mümkündür. Otobüs yolculuğunda belli yerlerde mola imkanı vardır. Seyahat öncesi gazlı yiyeceklerden kaçınmalı. Ağır, yağlı hazmı zor gıdalar, alkol, kahve, kafein tüketilmemeli. Mümkünse bol sıvı alınmalı. Eşofman gibi rahat kıyafetler giyilmeli, rahat ayakkabı veya terlik giyilmeli, dar iç çamaşırı çorap kullanılmamalı. 3 saatten fazla seyahat varsa sık mola vermeli, molalarda yürüyüş yapmalı, arabada ayakları hareket ettirmeli, egzersiz yapmalı. Riskli gebelik, varis varsa varis çorabı giyilmeli. Önerilerimiz kan dolaşımını hızlandırmak pıhtı oluşmasını engellemek içindir.

***İLK 3 AY SEYAHAT ÖNERİLMEZ.EN RAHAT DÖNEM 3-7 AYLAR ARASIDIR.

**Seyahat esnasında kasık ağrısı, kanama olursa mutlaka hostese, kaptana haber veriniz.