Gebelikte Vajinal Akıntı

Gebelikte karşılaşılan kişiyi en çok rahatsız eden vajinal akıntılar, gebelik başından başlar doğuma kadar devam edebilir. Gebelikte artmış olan östrojen hormonuna bağlı olarak beyaz koku içermeyen vajinal akıntı olabilir. Bazen su gelmesi ile de karışabileceği için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Gebelikte vajinal akıntı; sarı yeşil renkte, koku içeriyorsa, beyaz peynir veya çökelek gibi ise beraberinde kaşıntı varsa tedavi verilmelidir. .

Bu akıntılar bakteriyel, mantar ve parazitlere bağlı olabilir. Tedavi verilmezse su kesesi açılması ve erken doğuma bile yol açabilirler.

Gebelikte vajinal mantar: Kadınların büyük çoğunluğu mutlaka mantara yakalanırlar. Gebelikte sık görülme nedeni; hamilelikte vücut direncinin düşmesi, şekerli yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, vajen pH görülen değişikliklere bağlı olabilir. Beyaz çökelek gibi akıntı ve yaygın vulva ve vajinal kaşıntı vardır. İdrar yaparken yanma hissedilir. Kaşınmaya bağlı vulva bölgesi tahriş olmuştur.

Bakteriyel vajinozis (Gardnerella): En sık karşılaşılan vajinal akıntı nedenlerindendir. Kötü kokulu akıntıya bazen kaşıntı ve idrar yaparken yanma da eşlik edebilir. Tedavi edilmez ise gebelikte ciddi sorunlara yol açabilir. Bunlar arasında erken doğum, su kesesinin açılması, endometrit (rahim iç zari iltihaplanması), corioamnionit (su kesesi iltihaplanması) görülür.

Gebelikte Trichomonas vajinit: Kokulu sarı yeşil köpüklü akıntı vardır. İdrar yaparken yanma ve kaşıntı eşlik edebilir.

Gebelikte akıntınız varsa çamaşırınızın ön yüzü ıslak ise çamaşırınızı değiştirip sırt üstü uzanınız ıslaklık artıp artmadığını takip ediniz. Gecelik, pijama, eşofman, çarşaf üzerine geçmiş ıslaklıkta veya kanamanız varsa kırmızı, kahverengi ise mutlaka doktorunuzu arayınız su kesesi açılmış olabilir. Gebelikte beyaz, su gibi vajinal akıntılar su gelmesi şikayeti ile çok karışır.

Gebelikte muayene sırasında akıntı kokulu, sarı yeşil renkte köpüklü, beyaz kesilmiş süt gibi, kaşıntı varsa gebelik haftasına uygun bebeğinize ve size zarar vermeyen fitil ve krem tedavileri uygulanır. Sık tekrarlar doğumdan sonrada tedavi gerekebilir.

İç çamaşırlarınızı pamuklu giymeniz, sık değiştirmeniz önerilir. Gerekirse kaynatıp ütülemeniz gerekebilir. Deterjan yerine sabun ile yıkamanız tavsiye edilir. Günlük pet kullanıyorsanız çalışan biri iseniz evde olduğunuz zaman petinizi çıkarmanız önerilir. Cinsel ilişki sırasında condom kullanılmalı. Çok şekerli gıdaları fazla tüketmemek gerekir. Duş sırasında vajen içini yıkamayınız.

Doğumunuz gerçekleştikten sonra kontrollere gittiğinizde akıntı kıvamı, miktarı, şekli konusunda bizleri bilgilendiriniz sizlere şikayetlerinizi gidermede yardımcı olalım. Sağlıklı normal seyreden gebelik süreci ve hayırlı doğum dileklerimle….