Lohusalık Dönemi

Bebek ve plasenta doğumundan sonra 6 haftalık döneme lohusalık denir. Bu dönemde geçici ve kalıcı değişiklikler olur.

KALICI DEĞİŞİKLİKLER

Doğumdan sonra uterus göbek üzerindedir ve kasılmalarla (emzirme döneminde oksitosin hormonu rahimde kasılmalara yol açar) eski yerine iner fakat normalden biraz büyük kalacaktır.

Kasılmaları lohusa bel ve kasık bölgesinde daha çok hisseder. Kanamanın rengi gittikçe açılarak bir süre daha devam eder. İlk adetini emzirmeye, doğum sayısı, kişiye bağlı bazen 6 ay -1 yıl görmeyebilir. Bu dönemde korunma yönünden dikkat etmek gerekir.

Vulva ve vajen girişinde normal doğumda bebek başının çıkışına kolaylaştıracak epizyo açılır. Perine bölgesinde (vajen ile anüs arasında) açılan epizyo, doğumu kolaylaştırıcı manevralar ve hasta uyumu yerinde ise uygun şekilde dikildiği zaman iyileşmesinde sıkıntı olmaz. Ama eski anatomik yapı görülmez. Zor doğum, iri bebek, çok sayıda doğum sonrası mesane ve barsak sarkmaları gözlenebilir. İdrar yapmakta zorlanma, idrar kaçırma, kabızlık, ağrılı cinsel ilişki görülebilir. Cervix (rahim ağzı) sezeryan doğum yapanlarda küçük nokta şeklinde, normal doğum yapanlarda ise çentik ve geniş şekilde gözlenir. Cervix özel yapısı nedeniyle doğumda 10 cm kadar açılabilir.

Meme ve karın bölgesinde oluşan çatlaklar gümüş rengine dönerek kalıcı olabilirler. GEÇİCİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelikte artmış olan östrojen, progesteron, B-HCG eski düzeylerine inmeye başlar. PRL ve oksitosin artmıştır. Doğumdan sonra bebek ve uterusun yaptığı bası ortadan kalktığı için; solunum sayısı ve kalp atım hızı eski haline döner. Gebelikte artan veya yeni ortaya çıkan varis, hemoroid (basur) şikayetlerinde düzelme olur, düzelmezse mutlaka doktorunuza danışınız. Ödem idrar yolu veya terleme ile atılır. Bu dönemde bol sıvı almak gerekir. Halsizlik ve yorgunluk için; özellikle ev işlerinde size yardım edecek birisi olmalı. Bebek uyurken mutlaka sizde istirahat edin, böylece enerji toplarsınız. Süt yapımınız artacaktır. Meme bakımını iyi yapınız. Göğüslerinizde süt birikmişse ağrı bazen ateş yapar. Meme pompası yardımı ile sütü sağmanız, ılık banyo ve tülbenti meme üzerine koyarak süt gelmesini kolaylaştırmanız gerekir. Eğer bunlarda başarılı olamazsanız doktorunuzdan yardım isteyiniz. Ağrı kesici, ateş düşürücü, meme başı kremler kullanılabilir. Emzirme döneminde bol sıvı alınmalı, şerbet, hoşaf, komposto bol tüketilmeli. Alkol, sigara, kafeinli ve gaz yapan (portakal suyu, nohut, mercimek, fasulye…) gıdalardan uzak durmak gerekir. Eski kilonuza geri dönmek için acele etmeyiniz. Yeterli protein, kalsiyum alınmalı. Gebelikte kullandığınız kan hapı ve vitamini en az 1 ay daha kullanmanız önerilir.

Ameliyat veya epizyo yerinin bakımını iyi yapmalı, temiz tutmalı, ilk kontrole gidene kadar pansuman yapmalı. Ayaktan duş şeklinde ılık duş önerilir. Tuvalet sonrası önden arkaya doğru temizlenmeli. Bol ve rahat kıyafetler giymeli. Kanamalar azaldığı zaman hasta bezi yerine uygun petler koymalı ve sık değiştirmeli. Epizyo yeri her zaman kuru kalmalı böylece iyileşme süreci hızlanır. Yere çömelme veya bacakları birbirinden aşırı açma (pantolon giyerken, arabaya inme-binme..) yapmamak gerekir. İlk cinsel ilişki 6 hafta sonra yapılacak kontrolden sonra olabilir. Bazı bayanlarda doğum sonrası aşırı duygu ve libido değişiklikleri bazen depresyon belirtileri görülebilir. Mutlaka kendinize ve sosyal yaşantınıza vakit ayırmanız gerekir. Yürüyüş, küçük seyahat,kitap okuma, spor yapma, sevdiğiniz arkadaşlarınızla beraber eski günlerinizi anacak bazı etkinlikler bunlar olabilir. Unutmayın artık hayatınızda sizin ve eşinizin bir parçası her gün daha çok sevecek ve bağlanacağınız biri var.