Normal vajinal doğum komplikasyonları

*Normal vajinal doğum sırasında bebek kanalda ilerlerken bebek sıkıntıya girebilir.Kalp atışları zayıflayabilir.Kordon boynuna dolanabilir veya kordon kanalda sıkışmaya bağlı bebeğe giden kan akımı azalabilir.

*Normal doğum isteyen gebeler gebelik başından beri kendilerine normal doğum sürecine hazırlamamaları durumunda doğum korkusu gelişebilir.Panik atak ve depresyon bile gözlenebilir.Bu durum hem kendileri hem de bebekleri için sıkıntı yaratabilir.

*Normal doğumda gebenin ıkınmaması ,ağrılar ile koordineli doktorunun yönlendirmelerine uyum sağlamaması sonucu istenmeyen perine,vajen,vulva,ürethra,cervix de yırtıklar gözlenebilir.

*Bebeğin beklenenden iri olması veya pelvis dar olması ,bebeğin farklı geliş pozisyonlarında olması nedeni ile zor doğum gerçekleşmiş ise gelişen yırtıklar ve yırtıkların onarılması sonrası iyileşme sürecinin yeterli olması sonucu lohusalarda idrar veya gaz,gaita tutamama istemsiz kaçırmalar gözlenir.

*Vajen genişliğinden dolayı cinsel ilişkiden zevk alamama,orgazm olamama sıkıntıları gözlenir.Vajen daraltma ameliyatı olmak zorunda kalabilirler.

*Normal doğum sırasında gebeler mutlaka aç olmalıdır.Gelişebilecek ani bir sıkıntıda ( vajenden aşırı kanama olması, anne ve bebeğin sıkıntıya girmesi,bebek kalp atışlarının zayıflaması,kordon dolanma şüphesi,açıklığın tam olmasına karşın vajinal doğumun gerçekleşmemesi,su kesesi açılmış mekonyum (bebek kakasını yapmış) gelmesi durumlarında…) acil sezeryan doğum uygulanabilir.Bir gebenin daha önce normal doğum yapması sonraki doğumda her şey yolunda gideceğini göstermez sezeryan olabilir.Her iki doğum şekline de kendisine hazırlaması gerekir.

*Normal doğum sırasında gebe yeterince ıkınmaz ise vakum veya forceps kullanılabilir.Bunlar travma yaratan doğumda kullanılan cihazlardır.Bebek kafasında morluk gelişebilir.