Kadın Hastalıkları

Jinekolojik muayenenin sizde yaşatabilecek sıkıntı ve endişe hissini ortadan kaldırabilecek, size güven duygusu verecek sağlıklı, temiz ve modern ortamda muayeneniz yapılır. Öykünüz ve şikayetleriniz detaylı alındıktan sonra jinekolojik muayeneniz yapılır. Smear testi alarak 4 boyutlu renkli ultrason ile incelemeniz tamamlanır. Gerekli tetkikler sizleri yönlendireceğimiz kurumlarda yapılır. Müdahale ve ameliyatlar anlaşmalı olduğumuz hastanelerde yapılmaktadır. Antalya merkezde özel sağlık sigortaları ile anlaşmalı hekim ve özel jinekolog olarak çalışmaktayım. 7 gün 24 saat acil jinekolojik durumlarda ulaşabilirsiniz.

Doğumdan menapoza kadar yaşanan fizyolojik süreçte karşılaşabileceğiniz rahatsızlıklar ve sıkıntılarınızı giderebilmek amacıyla hazırladığım bilgilerin sizlere faydalı olması ümidiyle ...

DR.MUSTAFA TORGAÇ

Bartholin bezi kisti absesi tedavisi

Bartholin bezi vajen girişinin saat 5 ve 7 hizasında normalde ele gelmeyen karşılıklı iki adet bezdir. 2 cm uzunluğundaki kanalları ile himen (kızlık zarı ) yan kısımlarına açılır. Bezleri enfeksiyonu ile şişerek ele gelirler.

Klinik olarak 3 şekilde büyürler:

Ektopik(Dış) Gebelik

EKTOPİK (DIŞ) GEBELİK

Rahim dışına yerleşmiş gebeliklere denir. Yerleştiği yere göre; en sık tuba (tüp) da olmak üzere, cervix (rahim ağzı), over (yumurtalık), abdominal (karın içinde) ektopik gebelik olarak isimlendirilir. %2 sıklıkla görülür. Ciddi iç kanama yapacağı için oldukça tehlikelidir, tanı konan hastalar yakından izlenmelidir.

Boş Gebelik-Mol(Üzüm)Gebelik

BOŞ GEBELİK

Anembriyonik veya su gebeliğide denir. Gebelik kesesi ve plasenta oluşmuş ama kese içinde embryo yoktur. Gebelere mutlaka son adet tarihi önemle sorgulanmalı, özellikle adetlerinde düzensizlik olanlarda geç yumurtlama görülebilir. Tanı için acele edilmemeli, gebe sık ultrason kontrollerine çağrılarak kese içinde embryo görülmeye çalışılır. Gebeliğin tüm belirtileri kişilerde gözlenir.

Miyom ( Myoma Uteri)

Rahim düz kaslarından gelişen iyi huylu urlardır. Üreme çağında %20-25 , 35 yaş üzerinde %40 olarak görülür. Tek veya çok sayıda olabilir. Bazen futbol topu kadar büyüyebilir.

Miyom tipleri : Rahimde yerleşim yerlerine göre çeşitli tipleri vardır.

En sık görüleni intramural ( rahmin orta tabakasında ), subseröz (dış tabakasında), submüköz (iç tabakasında). Ayrıca saplı, interligamentöz (rahmi yerinde tutan bağların arasında), parazitik (yapıştığı organdan beslenir) miyomlarda vardır.

Endometriozis

Endometriozis uterus (rahim) içini örten endometrium (kanama yapan rahim iç tabakası) dokusunun normalde bulunması gereken yerin dışında bulunup fonksiyon göstermesidir. Hormonal değişikliklere yanıt verebilir. Üreme çağındaki kadınlarda sık görülür. Rahim iç tabakası, her adet döneminde kalınlaşarak siklusun sonunda kanamayla dışarı atılan dokudur.

Rahim Ağzı Yarası (Cervikal Erozyon)

RAHİM AĞZI YARASI (CERVİKAL EROZYON)

Rahim ağzı yarası çoğu bayanda gözlenen durumdur. Rahim ağzı iç yapısı normalde glandüler yapıya sahiptir. Bu yapının özelliği salgı yapmaktır. Vajen iç kısmı ve rahim dış kısmı ise, bu yapıları dış etkenlerden ve enfeksiyon ortamından koruyan yassı epitel hücrelerden oluşmuştur. Bu iki yapı arasındaki alana TRANSFORMASYON ZON denir.