Bartholin bezi kisti absesi tedavisi

Bartholin bezi vajen girişinin saat 5 ve 7 hizasında normalde ele gelmeyen karşılıklı iki adet bezdir. 2 cm uzunluğundaki kanalları ile himen (kızlık zarı ) yan kısımlarına açılır. Bezleri enfeksiyonu ile şişerek ele gelirler.

Klinik olarak 3 şekilde büyürler:

1.Kistik dilatasyon: Bezin kanalının tıkanması sonucu bez salgı üretmeye devam ederek kistik genişleme olur.

2.Abse: Kanal tıkanması sonrası gelişen mikrobik enfeksiyon sonucu iltihaplanarak abse gelişir.

3.Çok nadir adenokarsinom ( bartholin bezi kanseri ): Yaşlı bayanlarda bartholin bezi ele geliyor ve abse gelişmiş ise mutlaka cerrahi olarak çıkartılmalı ve patolojiye gönderilmelidir.

Bartholin bezinde iltihap akut veya kronik olabilir. Enfeksiyon, cinsel yolla geçen hastalıklar, travmalara bağlı bartholinit gelişebilir. En sık N.gonore, C.Trochomatis, anaeroblar, S. Aureus, E.coli etkendir. Akut bez şiştiği zaman ağrı, hassasiyet ve ateş görülür. Bez şiştiği için kişi yürümekte, oturup kalkmada zorlanır. Cinsel ilişki neredeyse imkansızdır, çok ağrılıdır. Halsizlik ve ateş gözlenir. Dış dudak kısımları şişmiştir. Önce bartholinit ( bartholin bezi enfeksiyonu ) gelişir sonra abseye dönüşür. Genellikle tek taraflı olmakla birlikte iki taraflı da görülmektedir.

TEDAVİ

Şişmiş olan beze lokal anestezi ile uyuşturularak küçük bir insizyon yapılarak içi boşaltılır. Kişi oldukça rahatlar ama tekrarlama olasılığı yüksektir. Uygun antibiyotik verilir. Abse mevcutsa marsupiyalizasyon (bezi lateral rezeksiyon ile poş oluşturmak ve kist duvarını cilde suture etmek) abse ağzının sürekli açık kalmasına neden olarak tekrarlamasını engeller.

Bartholin bezi özellikle cinsel aktif bayanlarda cinsel ilişki için gerekli olan salgının salgılanmasında yardımcı olduğu için bezi tamamen çıkartmak çok tercih edilmez. Bartholin bezi kisti veya abse ameliyatları sonrası tekrarlama olasılığı % 25 olarak gözlenmektedir.

Bartholin kisti tedavisinde uygun sıcaklıkta oturma banyoları ile rahatlama sağlanabilir. Ama abse gelişmiş ve ağrı varsa mutlaka boşaltılmalıdır.

Karbondioksit lazer tedavisi, gümüş nitrat uygulamaları, word kateter uygulamaları tedavi yöntemleri arasındadır.

Antalya kadın hastalıkları ve doğum uzmanı jinekolog doktor olarak bartholin bezi kisti absesi tedavisi Antalya’da nasıl olur? konusunda benimle irtibata geçebilirsiniz.