Miyom ( Myoma Uteri)

Rahim düz kaslarından gelişen iyi huylu urlardır. Üreme çağında %20-25 , 35 yaş üzerinde %40 olarak görülür. Tek veya çok sayıda olabilir. Bazen futbol topu kadar büyüyebilir.

Miyom tipleri : Rahimde yerleşim yerlerine göre çeşitli tipleri vardır.

En sık görüleni intramural ( rahmin orta tabakasında ), subseröz (dış tabakasında), submüköz (iç tabakasında). Ayrıca saplı, interligamentöz (rahmi yerinde tutan bağların arasında), parazitik (yapıştığı organdan beslenir) miyomlarda vardır.

MİYOMLARIN OLUŞMA NEDENLERİ

Henüz net bilinmemekle birlikte hormonlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Östrojen hormonu ve son yapılan bazı çalışmalarda da progesteron hormonu sorumlu tutulmaktadır. Miyom gelişimini arttıran risk faktörleri arasında : Ailesel yatkınlık, alkol, obesite, hipertansiyon, beslenme, siyah ırk, doğum yapmamış olmak, ilk adetin erken yaşta başlaması sayılabilir. Egzersiz yapmak miyom gelişimini azaltabilir. Doğum kontrol hapları kulanımıda koruyucu etki gösterebilir.

MİYOM BELİRTİLERİ

Sıklıkla jinekolojik muayene sırasında tesadüfen saptanırlar. Belirtiler rahim içinde bulundukları bölgeye büyüklük ve sayılarına bağlıdır. En sık aşırı ve anormal vajinal kanama, ağrı, karın şişkinliği ve büyümesi görülür. Cinsel ilişki sonrası kanama, adetler arasında ara kanama, basıya bağlı sık idrara çıkma ve kabızlık belirtiler arasındadır. Tüplerin veya rahim ağzını kapatarak kısırlığa neden olurlar. Kanamaların uzun sürmesine bağlı kansızlık da görülebilir.

Gebeliklerin % 3 'de miyom tesbit edilir. Gebelikte genelde büyürler. Kırmızı (karneöz) değişikliğe uğrayarak istirahatle geçmeyen şiddetli bel ve karın ağrısına neden olabilirler. Yerleşim yeri, büyüklüğü ve sayısına bağlı olarak gebelikte düşük, erken doğum, plasenta (eşinin) erken ayrılması, doğum sonu kanama ve iltihaplanmaya yol açabilirler. Gebelikte miyom varlığında sezaryan ihtimalide artmaktadır. Sezaryan sırasında miyom alınması ciddi kanama yapabileceği için çok tercih edilmez.

Miyom genellikle muayene sırasında çok küçük değilse elle hissedilir. Transvaginal ultrason yerleşim yeri ile ilgili daha iyi bilgi verir. Bazen CT, MR gibi tanı yöntemlerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Miyom tesbit edilmişse 3 ayda bir eğer kişi gebe ise sık kontrollerle büyümesi takip edilmelidir.

MİYOM KOMPLİKASYONLARI

 • Torsiyon (sapı etrafında dönerek kanlanmasının bozulması)
 • Enfeksiyon
 • Assit (karın boşluğunda sıvı birikmesi)
 • Dejenerasyon (hücre yapısının değişikliğe uğraması)
 • Kansere dönüşüm: Miyom olanların % 0.5 'inde ileride leiomyosarcom gelişir. Bazı çalışmalarda bu kanserin miyomdan köken almadığı kendi başına diğerlerinden bağımsız olarak geliştiği düşünülmektedir. Miyom hızlı büyümeye başlar ağrı ve ateş görülüyorsa mutlaka detaylı incelenmelidir.

MIYOM TEDAVİSİ

Kesin tedavisi cerrahidir. Eğer:

 • Kanama, ağrı, mesane, barsaklara bası yapıyorsa
 • İdrar yollarında baskı yapıyor ve idrar akışında güçlük oluyorsa
 • Menapoz döneminde büyüme varsa
 • Torsiyon ( kendi etrafında dönme ) ve assit oluşmuşsa
 • Rahim büyüklüğü 3 aylık gebelik büyüklüğüne ulaşmışsa
 • Vajene doğmuş miyom (rahim ağzından hazneye uzanması)
 • İnfertilite (kısırlık) nedeniyse operasyon kaçınılmazdır.

Operasyonda myomektomi (bebek isteyen kişilerde rahim korunarak myomun çıkarılması) veya histerektomi (doğurganlık çağını geçmiş veya daha fazla çocuk istemeyenlerde ve rahimin korunmasının mümkün olamayacağı ileri derecede büyük miyomlarda rahimin tümüyle alınması ) yapılır. Myomektomi sonrası 5 yıl içinde miyom tekrarlama olasılığı % 50-60' dır. Sonraki gebeliklerinde doğum şekli sezaryan tercih edilir.

GnRh analogları nadir olarak kulanılmaktadır. İlaç olarak verildiğinde geçici menapoz yaratarak miyom boyutlarında küçülme olabilir. Etkisi geçicidir. Bazı operasyonlardan önce miyom küçülmesi amacıyla verilebir. Uterin arter embolizasyonu (Rahime kan götüren atar damarın özel teknikle tıkanması ) myoma giden kan akımını azaltarak boyutlarda küçülme yapabilir. Bu iki tedavi şeklide çok kullanılmamaktadır.