Rahim Ağzı Yarası (Cervikal Erozyon)

RAHİM AĞZI YARASI (CERVİKAL EROZYON)

Rahim ağzı yarası çoğu bayanda gözlenen durumdur. Rahim ağzı iç yapısı normalde glandüler yapıya sahiptir. Bu yapının özelliği salgı yapmaktır. Vajen iç kısmı ve rahim dış kısmı ise, bu yapıları dış etkenlerden ve enfeksiyon ortamından koruyan yassı epitel hücrelerden oluşmuştur. Bu iki yapı arasındaki alana TRANSFORMASYON ZON denir.

Her iki yapı arasındaki dengesizliğe bağlı olarak, rahim iç kısmındaki glandüler doku rahim ağzına gelir vajinal muayenede kırmızı renkli oluşumlar görülebilir. Bu oluşuma halk diliyle rahim ağzı yarası (cervikal erozyon) denir. Vajen iç kısmında flora yapısında bulunan laktobasiller ortamı asidik tutarak pH dengesini sağlarlar. Rahim ağzı (cervix) yarası nedeniyle glandüler dokulardan salgılanan sıvılar vajenin asidik yapısını bozar. Böylece vajinal akıntı ve enfeksiyonlar oluşur.

Rahim ağzı yarası enfeksiyonlar (özellikle gonore-clamidya-trichomonas), travma ve tahriş edici etkenlere bağlı olarakta karşımıza çıkabilir. Kişide vajinal akıntı, ilişki sonrası kanama, ağrılı cinsel ilişki, kokulu akıntı, akıntıya bağlı kasık ve bel ağrısı yapabilir. Yoğun akıntıya bağlı rahim ağzında mukus yapısındaki değişikliklere bağlı sperm geçişine engel olarak bazen infertilite nedeni bile olabilirler. Bu kişilerin yoğun medikal tedavi sonrası gebe kalabildikleri gözlenmiştir. Gebe kaldıklarında ise düşük ve erken doğum riski yüksek olmaktadır.

Çoğu hastada hiçbir belirti vermeden normal rutin jinekolojik muayene sırasında rastlanır. Muayene sırasında takılan spekulum ile rahim ağzı değerlendirilir ve ince özel bir fırça ile smear testi alınır. Smear testi cinsel aktif her bayandan yılda mutlaka bir kez alınmalıdır. Ağrısız kolay bir yöntemdir. Şüpheli alanlar veya anormal smear testi sonucuna göre biyopsi alınabilir. Gerekirse colposkopik inceleme (özel mikroskop ile rahim ağzı büyütülerek değerlendirilir) yapılabilir.

Rahim ağzı yarası tedavisinde uygulanan yöntemler:

Yakma (koterizasyon): Özel kalem şeklinde prob ile dokular yakılır. Doğum yapmamış bayanlarda tercih edilmez. İşlem ağrılı olabilir.

Dondurma (crioterapi) En çok kullanılan: Ağrısız tedavi yöntemidir. Jinekolojik masada spekulum takılır. Özel prob ile -180 derece azot gazı kullanarak rahim ağzı yarası dondurulur. Uygulanan yöntemlerde temel amaç doku tahribatıdır. Böylece hastalıklı doku gidip yerine sağlıklı doku gelir.

Lazer tedavisi: Ağrısız acısız ameliyata ve anesteziye gerek duymadan klinik uygulamalarımız arasındadır.

Uygulanan tedavi yöntemi sonrası bol akıntı ve kahverengi sıvı gelebilir. Sabah akşam iç çamaşırlarını değiştirmek, ayakta duş şeklinde duş yapmak gerekir. Koter uygulandıysa en az 2 hafta, crio sonrası 1 haftaya kadar cinsel ilişki yasaklanır. Önereceğimiz özel fitil ve kremler işlem sonrası uygulanır. Periyodik kontroller ile rahim ağzı kontrol edilir.

Vajinal akıntı krem şeklinde bazen hafif mukuslu gelir. Adet dönemleri ile ilgili olarak bu akıntılar normal kabul edilebilir. Eğer sarı yeşil köpüklü akıntı, kokuku akıntı, kaşıntı, süt kesiği çökelek gibi akıntı varsa mutlaka jinekolojik muayene olup ilaç kullanmanız gerekir.