Kızlık Zarı Tipleri

ANNÜLER: HALKA ŞEKLİNDE

En sık görülen tiptir. Kızlık zarının ortasında halka şeklinde delik bulunmaktadır. Bu delik bazen normalden geniş ise ve zar üzerinde damar yapı az ise ilişki sırasında kanama bazen hiç olmayabilir. Çiftler kanama olmayınca endişe duyup jinekolojik muayene için başvururlar.

SEPTALI

Kızlık zarının ortasında bant veya perde şeklinde oluşum vardır. Bu yapı bazen çok kalın olabilir. İlişki sonrası aşırı kanama, ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir. Bazen penisin girmesine izin vermeyebilir, küçük cerrahi işlem yapılarak bant veya perde alınır. Sık gözlenmez.

CRİBRİFORM

Kızlık zarının üstünde dantel şeklinde çok sayıda delik vardır. Cinsel ilişki ağrılı ve kanamalı olabilir. Cerrahi işlem gerektirebilir. Nadir gözlenir.

SEMİLUNAR (ESNEK )

Çiftler arasında en sık sorun yaratan tiptir. Kızlık zarı açıklığı penisin girebilmesine olanak tanır. Kanama neredeyse hiç gözlenmez. İlk cinsel ilişki sonrası çiftlerde çıkacak sorunlar; kanama olmadı bakire değil mi? Benden önce ilişkisi varmıydı? Bir daha cinsel ilişki olursa kanamsı olurmu?....Unutulmaması gereken kızlık zarı yapısı herkese göre değişiklik gösterir. Kanama % 50 olmayabilir.

İMPERFORE HİMEN

Kızlık zarı doğuştan tamamen kapalıdır. Kişi ilk adet gördüğünde adet kanı dışarı atılamaz kasıklarda şiddetli ağrı olur. Cerrahi müdahale ile açıklık sağlanır. Kişiye bakire olduğuna dair rapor verilerek ne için işlem yapıldığı belirtilir.

CARNOSUS

Oldukça nadir gözlenir. Zar oldukça etli ve kalındır, cerrahi işlem ile açılır.

FİMBRİATUS

Bu tipte nadir görülür. Saçaklı kızlık zarı olarakta bilinir.

Ülkemizde bakirelik kavramı oldukça önemlidir. Çiftler arasında sorun olabilir. Bu sorunu Antalya’da kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak kızlık zarı onarımı (himenoplasti) yaparak çözüyoruz. Yapılacak jinekolojik muayene sonrası kızlık zarının tipi, zarar görme derecesine göre geçici veya kalıcı yöntemler kullanarak kızlık zarı dikme işlemini gerçekleştiriyoruz. Antalyada kızlık zarı diktirme yöntemleri hakkında sizleri bilgilendirmek için bana ulaşabilirsiniz. www.kızlıkzarıdikimiantalya.com web sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.