Kürtaj

Kürtaj (Gebeliğin Sonlandırılması)

Kürtaj istenmeyen veya sağlıklı olmayan rahim içindeki gebeliğin sonlandırılmasıdır. Şu anda mevcut olan yasalara göre 10 haftaya kadar gebeliklerin sonlanmasına izin verilmektedir.

Kürtaj işlemi öncesi neler yapılır?

Kürtaj işlemi için başvurduğunuzda önce ultrason ile gebelik haftası belirlenir. Rahim yani uterusun hangi bölgesine, neresine yerleşim gösterdiğine bakılır.

Kürtaj işlemi ne kadar sürmektedir?

Kürtaj işlemi 10 veya 15 dakika sürmektedir. İşlem süresi boyunca alacağınız anestezi sizi rahatlatacaktır. İkiz gebelik veya ileri yaş nedeni ile rahimde myom nedeni ile yerleşim yeri farklı olanlarda biraz daha uzun sürebilir.

Kürtaj işlemi nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi öncesi mutlaka ultrason ile gebelik haftası ve rahim içinde yerleşim yeri belirlenir. En az 6 saat aç ve su içmeden gelmeniz durumunda tercihinize göre lokal veya genel anestezi altında kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj işlemi için gelirken nasıl gelmem gerekir?

En az 6 saat aç ve susuz olmalısınız. Verilen ilaçlar sizi kusturabilir nefes borunuza giderse sizin için hayati risk taşır. Açlığa dayanamayıp yemek yerseniz doktorunuzdan saklamayınız.

Kürtaj işlemi sonrası nelere dikkat etmem gerekir?

  • Kürtaj işlemi sonrası ağrınız olabilir. Size önereceğimiz ağrı kesici ilaçları kullanmalısınız.
  • Ağrı eşiği ve şiddeti herkeste farklı olacağı için bazen ağrı kesici iğne kullanmanız gerekli olabilir.

Kürtaj işlemi sonrası cinsel hayat nasıl olmalı?

Kürtaj işlemi sonrası ilk 15 gün cinsel ilişki yasaklanır. Kürtaj işlemi sonrası daha kolay gebe kalırsınız unutmayınız. Mutlaka korunmalısınız. Tekrar gebe kalıp kürtaj olmak zorunda kalabilirsiniz.

Kürtaj sonrası kontrolde ne yapılır?

Kürtaj sonrası kontrolde kanamanız ve ağrınız olup olmadığı sorgulanır. Ultrason ile parça kalıp kalmadığına bakılır. Size korunma yöntemleri hakkında bilgi verilir.