Kürtaj (Gebeliğin Sonlandırılması)

Kürtaj istenmeyen veya sağlıklı olmayan rahim içindeki gebeliğin sonlandırılmasıdır. Şu anda mevcut olan yasalara göre 10 haftaya kadar gebeliklerin sonlanmasına izin verilmektedir.

Kürtaj işlemi korunma yolu değildir. Bebek düşünmeyen çiftler korunma yöntemleri hakkında bilgi alarak kendilerine uygun metodu uygulamaya başlamalılar.

Adet gecikmesi sonrası test sonucu gebelik çıkan bayanlar hemen muayene olmalılar.Gebelik haftası net belirlendikten sonra eşi veya cinsel partner ile konuşarak biran önce kişi karar vermek zorundadır.Çünkü beklendikçe hem bebek büyümüş ,işlemden dolayı risk artmış,bulantılar başlamış olacaktır.

Kürtaj işleminden önce mutlaka aç olmalısınız.Lokal veya genel anestezi uygulanabilir.Jinekolojik masada gerekli steril koşullar sağlandıktan sonra Rahim ağzı (cervix) tenekulum denen aletle tutulur. Karmen aspiratör ile vakumlayarak gebelik materyali alınır.Kazıma yöntemini artık çok tercih etmiyoruz.İşlem sonrası kanama kontrolu ve ultrason eşliğinde muayene yapılır.Kişi 1 hafta sonra kontrole çağrılır.şikayetleri olup olmadığı sorgulanır,ultrason ile muayene yapılarak kontrol edilir.Doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi verilir.Kişiye özel ağrısız modern metod seçilir.Sonraki muayenelerinde smear testleri alınması,rahim ağzında yara varsa tedavi seçenekleri sunulur.Antalya'da sağlıklı kürtaj ağrısız modern vakum yöntemi ile yapılmaktadır.Kürtaj fiyatı ve ücreti Antalya'da ne kadar?Kürtaj Antalya'da sağlıklı yöntemlerle en iyi koşullarda nerede yapılır ? Kürtaj yapan jinekolog doktor ? Kürtaj yapılan klinik merkez neresi? sorularına yanıt almak için Jinekolog doktor Mustafa Torgaç klinik iletişim bilgilerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kürtaj işlemi için kişinin 18 yaşını doldurmuş, evli ise eşinin rızası gerekmektedir.