Kürtaj işlemi nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi öncesi mutlaka ultrason ile gebelik haftası ve rahim içinde yerleşim yeri belirlenir. En az 6 saat aç ve su içmeden gelmeniz durumunda tercihinize göre lokal veya genel anestezi altında kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj işlemi öncesi bazen ön hazırlık yapmak gerekir. Rahim ağzı doğum yapmamış ve sezeryan doğum yapan bayanlarda cervix denilen rahim ağzı kapalıdır. Ön hazırlıkta uygulanan ilaçlarla rahim ağzı yumuşar ve kürtaj işlemi daha kolay olur. Kürtaj sırasında buji denilen rahim ağzını açmak için kullanılan aletler kullanmak zorunda kalmayacağımız için işlem sonrası çok ağrı çekmezsiniz.

Jinekolojik masaya çıkmadan önce tuvalete giderek mesane yani idrar torbanızı boşaltırsınız. Tuvalete gittiğinizde kanama veya kasık ağrınız olursa endişelenmeyiniz. Vajinal bölgeye uyguladığımız ilaçlara bağlı olarak meydana gelmiştir.

Jinekolojik masaya çıkıp uygun steril şartlar sağlanır. Lokal anestezi isterseniz enjektöre çekeceğimiz ilaçlar cervix denilen rahim ağzı etrafına yapılır. Genel anestezi isterseniz kolunuza açılacak damar yolu ile genel anestezide kullanılan ilaçlar uygulanır. Bu ilaçlar uygun ve daha düşük dozda olacaktır. Herhangi bir ağrı ve acı hissetmeyeceksiniz.

Kürtaj işlemi 10 veya 15 dakika sürecektir. Kürtaj sırasında;

Jinekolojik masaya alınan hastaya spekulum denilen alet takılarak betadine ile vajina içi temizlenir. Rahim ağzı denilen cervix tek dişli tenekulum ismi verdiğimiz jinekolojik alet yardımı ile üst kısmından tutulur. Karmen kanül denilen ince özel üretilmiş uç ile cervix ortasındaki delik kısmından rahim içine girilir. Karmen aspiratör ile negatif basınç uygulanarak rahim içindeki gebelik materyali vakum yöntemi ile aspire edilir.

Karmen kanül uçları ince ve kalın olarak numarasına göre imal edilmiş steril aletlerdir. Karmen aspiratör ise 50 cc tek veya ciftli olabilir negatif basınç prensibine göre çalışır. Uterus içine giren karmen kanülün ucu aspiratörün başlığına eklenip düğmesine basılarak uyguladığı basınç ile aspirasyon yapmaktadır. Küret denilen rahim içini kazıyan aletler kullanılmadığı için rahi iç kısmı fazla zedelenmemektedir.

Gebelik haftası küçük 4-8 haftalık gebeliklerde oldukça etkili bir yöntemdir. Kazıma yapmaması ve vakum yöntemi olması nedeni ile güvenirliliği daha yüksektir.

Ultrason eşliğinde gebelik tahliyesi kürtaj işlemi yapıldığı için parça kalma ihtimali ve gebelik kesesenin alınamama ihtimali son derece az görülmektedir. Kürtaj işlemi sonrası bir hafta sonra kontrole gidilmesi rahim içine bakılması gereklidir.

İşlem sonrası doktorunuzdan bir hafta sonra için randevu alınız. Kontrole geldiğinizde ücret alınmaz.

Kürtaj işlemi bitince kanama kontrolü yapılır. Ultrason ile bakılır.

Dinlenme odasında istirahate alınırsınız. 30 veya 45 dakika dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Size yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenler anlatılır.

Size önereceğim antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları reçete edeceğim.

Eğer kan uyuşmazlığınız varsa Rhogam anti-D denilen iğne size önerilecektir.

Kürtaj işlemi sonrası ertesi gün işe gidebilirsiniz istirahat raporuna gerek yoktur.