Kürtaj işlemi sonrası korunma yöntemleri

Kürtaj işleminden sonra 15 gün cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir. Cinsel birliktelikte vajinal kanama, kasık ağrıları, kişinin psikolojik olarak kendini hazır hissetmemesine bağlı olarak cinsel isteksizlik görülebilir.

Kürtaj işlemi bir korunma yöntemi değildir tekrar böyle bir işlem ile karşılaşmamak için mutlaka korunma yöntemlerinden biri uygulanmalıdır. Kürtaj işlemi sonrası bir hafta sonra yapılacak konrol ultrasonun yanısıra çiftlere doğum kontrol yöntemleri hakkında detaylı bilgilendirme yapılır.

Geri çekme, dışarı boşalma, takvim yöntemi, ilişki sonrası vajinal bölgeyi yıkama yöntemleri korunma yolu değildir. Bazen ertesi gün hapı kullanımı sonrası bile gebelik kesin olarak engellenemez. Kürtaj olduğunuz gün adetin birincigünü sayılır 15 gün sonra tekrar yumurtlama olacağı için gebe kalabilirsiniz.

Antalya kadın hastalıkları ve doğum uzmanı jinekolog Dr. Mustafa Torgaç olarak sağlıklı modern yöntemler kullanılarak yapılan kürtaj işlemi sonrası korunma yöntemleri hakkında sizleri bigilendirmek istedim.