Kürtaj Riskleri

Kürtaj işlemi basit bir cerrahi işlem olsa da bazı riskleri vardır.Kürtaj sağlıklı hijyenik ortamlarda güvenli uzman jinekolog tarafından yapılmalıdır.Kürtaj yasal olarak 10.gebelik haftasına kadar yapılır.

Adet tarihi geciken gebelik test pozitif çıkan kişiler hiç vakit kaybetmeden jinekolog doktora başvurmalıdır.Bebeği aldırmaya karar vermiş doğurmayacak ise ultrason ile gebelik haftası tesbit edilmelidir.Çünkü bazen üstüne görme olabilir ve bebek sizin beklediğiniz gebelik haftasından fazla çıkabilir ve kürtaj için geç kalmış olabilirsiniz.

Kürtaj işlemi sonrası rahimde delinme,enfeksiyon ve kanama olabilir.Kürtaj işleminde fazla kazıma yapılırsa adet düzeni etkilenebilir ve yapışıklıklar olabilir.Unutmayınız kürtaj korunma yöntemi değildir.Kürtaj işleminde lokal veya genel anestezi uygulanabilir.Anesteziye bağlı ilaç alerjisi,bulantı,kusma,tansiyon değişiklikleri gözlenebilir.

Anestezi risklerini en aza indirmek için en az 6-8 saat oruç tutar gibi aç olmanız gerekir.Bulantınız varsa bize söyleyiniz bulantı önleyici ilaç yapılır.Steril sağlıklı modern yöntemler kullanarak vakum aspiratör ile kürtaj işlemi gerçekleştirilir.Rahim içi kazıma yapmadığımız için kürtaj sonu ağrı ve yapışıklık çok fazla olmaz.Enfeksiyon riskine karşı ağızdan bir kutu antibiyotik verilir ve ağrı kesici önerilir.Mutlaka kürtaj işleminden 1 hafta sonra kontrole geliniz size uygun doğum kontrol yöntemini seçme konusunda jinekolog doktorunuzdan bilgi alınız.

Sağlıklı yöntemler kullanarak kürtaj işlemini Antalya’da yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı jinekolog Dr.Mustafa Torgaç olarak 7 gün 24 saat bana cep telefonum ile ulaşabilirsiniz. Kürtaj Antalya’da hangi yöntemler kullanılarak sağlıklı yapılır? Kürtaj Antalya’da yapıldığında riskleri ve komplikasyonları nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir? Kürtaj Antalya’da fiyatı ve ücreti 2013 ne kadar nasıl öğrenebiliriz? Sorularına yanıt almak için klinik iletişim bilgilerinden bana ulaşabilirsiniz