Kürtaj İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj işlemi sonrası temizlik ve hijyen çok önemlidir. Ayaktan kısa süreli ılık duş alınması uygundur. Aşırı sıcak su ile uzun süreli yıkanmak damarlarda genişleme yaparak tansiyon düşmesi ve kanamada artma yapabilir.

Bu durum sizi rahatsız edebilir. 15 gün cinsel ilişki yasaklanır. Cinsel ilişkide mutlaka korunma yöntemi uygulanmalıdır. Tekrar gebe kalabilirsiniz dikkat etmek gerekir. Eğer genel anestezi almış iseniz bir iki saat baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Kürtaj işlemine gelmeden önce en az 6 saat aç kalmanız gerekmektedir. Gebelik ve kullanılan ilaçlara bağlı bulantı ve kusma olabilir. İşlem sonrası yemek içmek serbesttir. İşlem sonrası hafif yağsız gıdalar tercih edilmelidir. İşlem sonrası size önerilecek antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanınız. Aspirin türevleri kullanmayınız kan sulandırdığı için kanamanızı arttırabilir. Çamaşırlarınızı sabah akşam değiştiriniz. Günlük pet kullanıyorsanız 4 saatten fazla kalmadan yenisi ile değiştiriniz.

Kürtaj işlemi sonrası adet kanaması şeklinde kanamanız olabilir bazen çok az da gelebilir. Kürtaj işlemi sonrası 1 hafta sonra ultrason kontrolu için randevu almayı unutmayınız. Kontrole geldiğinizde size doğum kontrol yöntemleri hakkında detaylı bilgilendirme yapılarak size uygun bir yöntem seçilecektir.

Antalya kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve serbest çalışan özel jinekolog olarak kürtaj işlemi sonrası dikkat etmeniz gerekenler hakkında sizleri bilgilendirmek istedim. Antalyada kürtaj nerede yapılabilir? Şartları nelerdir? Sorularına yanıt aramak ve bilgi almak için iletişim numaralarından bana ulaşabilirsiniz.